Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (10 Votes)

20170430 180810 1На 30 април в католическата църква „Св. Петър и Павел“ в Цюрих се проведе станалата вече традиционна среща на православните общности в кантон Цюрих. Организатор на проявата беше Сдружението на православните църкви в този кантон. Последната приета в сдружението община е българската - "Св. Георги", със свещеник прот. Йордан Пашев.  

Преди три години 12 православни общности създадоха това сдружение с цел да бъдат признати православните като равнопоставени в кантона. За да бъде постигнато това е необходимо според швейцарските закони да се проведе референдум, при който населението да потвърди съгласието си православните да имат равни права с реформатското и католическото мнозинство. Това би дало много възможности за мисията на всички православни общности в Швейцария. Желанието на държавните органи е да работят по-активно с наброяващото около 80 000 православно население на кантона. Над 40 000 наброяват само православните сърби. На миналите скоро президентски избори в България от кантон Цюрих са гласували над 1000 българи, което ни показва не само като най-младата, но и най-малката православна общност. Това не ни пречи обаче да сме едни от най-активните.

Нашият свещеник успя да спечели симпатиите и доверието на православните си колеги, които му повериха организацията на тазгодишното великденско празненство. След влизането на всички свещеници в църквата при пеене на топара „ Воскресение твое, Христе Спасе“ от сръбския църковен хор, духовниците бяха приветствани сърдечно от домакина свещеник Рене Бертхолд от католическата църква, който предостави прекрасната готическа сграда и прилежащите й помещения за целта. Великденското Евангелие прочете най-старият свещеник Емануел Симандиракис (Цариградска патриаршия) на гръцки език. Българският църковен хор изпя „Христос воскресе“, след което епископ Андрей (Чилерджич, Сръбска православна църква) направи задълбочено и много интересно тълкование на евангелския текст на немски език.

20170430 174136С молитвата „Святий Боже“, изпълнен от бългаския хор с ръководител Веселин Чаков, думата беше дадена на коптския свещеник абуна Исидорос. Арменският свещеник изпя традиционна тяхна великденска песен „Едно ново цвете“, след което „Отче наш“ изпълни на древния арамейски език свещеник Маркос Бахнан от сирийската православна църква. С многолетствие за православните народи, изпълнено от българския свещеник и хоровете на българската и сръбската църкви, завърши официалната част на срещата. Руският и румънският свещеници също уважиха с присъствието си събитието. 

В трапезарията владика Андрей благослови трапезата и в непренудена обстановка свещеници, певци и гости разговаряха. Всички празнуваха заедно и показаха на цюрихската общественост че между павославните християни има разбирателство. Поради прецизността на швейцарската администрация пътят към държавно признание,  към което се стремят православните в кантон Цюрих, не е лесен и кратък. Може би ще минат години, докато се стигне до целта.

Голямата болка на българската община е, че няма собствен храм. Сърби и руснаци имат по два в града, дори и македонската общност, макар и непризнавана, си построи красив храм. Нашата общност ползва криптата на католическата църква „Maria Krönnung“ в квартала Витикон. Отец Йордан с ентусиазъм се грижи за младата ни община, както и за още няколко други, и убеждава народа ни с вяра и надежда, че някога църквите ни зад граница ще имат собствени храмове. Ние, българите, макар и трудно постигаме целите си и не бива да се отчайваме, защото, „ако Бог е с нас, кой ще е против нас?!“

Българската църковна община „Св. Георги“ в Цюрих е основана на 5 септември 2009 г. Първоначално тя се обгрижва на смени от двама свещеници – о. Виктор Иванов Цимер от Пасау и о. Йордан Пашев. С разрастването на общината за енорийски свещеник там беше назначен о. Йордан.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/wyfrh 

Разпространяване на статията: