Мобилно меню

4.7142857142857 1 1 1 1 1 Rating 4.71 (70 Votes)

Πρωτοπρ. Θεόδωρος ΖήσηςГръцкият свещеник и бивш преподавател в Солунския богословски факултет о. Теодорос Зисис официално излезе в разкол. Той избра да направи това в Неделя православна, когато обяви от амвона в храма, където служи, че престава да споменава своя митрополит: Солунски Антим. Преди него същото направи и друг свещеник от същия град – о. Николаос Манолис, съидейник на о. Зисис.

В края на миналата година и до двамата беше изпратено последно предупреждение от страна на каноничния митрополит на Солун да престанат да призовават вярващите към разкол и откъсване от Църквата и им беше наложено временно запрещение за служение. С решението си о. Зисис преустанови евхаристийното си общение с каноничната Църква, което означава излизане в разкол. Двамата солунски свещеници са призовани на църковен съд и вероятно ще бъдат низвергнати.

Отделянето на о. Теодорос Зисис от Църквата е логично и очаквано. Причината за изпадането в разкол на тези и други клирици е, че ожесточената критика срещу Събора на Православната църква на о-в Крит през миналата година заимства изцяло аргументите, духа и начина на мислене на старостилни маргинални групи, които излязоха от Църквата през първата половина на двадесетото столетие заради промяната на календара. За тези десетилетия техните адепти се ожесточиха, изпаднаха в различни крайности и дори стигнаха до богохулства. Антицърковният дух на техните „апологии на православието срещу икуменизма“ не беше разпознат от редица канонични клирици, включително и висши (йерарси) и те се оказаха в капана на зилотизма, извел от Църквата хиляди хора през последния век, а и не само.

О. Теодорос Зисис, о. Николаос Манолис, светогорският монах Сава от Великата лавра, украинският епископ Лонгин (Жар) и др. бяха основно използвани от Пирейския митр. Серафим в дните преди и след Критския събор, за да критикуват неговото провеждане и, съответно – решения. Те обикаляха из цяла Гърция и другите страни, включително и България, за да разпространяват своите идеи. Днес един по един подведените от „антиеретичната“ ожесточена реторика правят логичната стъпка и… напускат Църквата.

В гръцките зилотски сайтове тяхното решение се приветства, а на Пирейския митрополит Серафим се гледа като на предател, който е подвел тези клирици, пък самият той продължава да има общение с „еретиците от Крит“. Макар и заслепени от духа на разкола, в тези критични гласове има и доза истина: най-голямата отговорност за случващото се с тези хора имат епископите, на които е вменено задължението да проявяват разсъдителност и да не вкарват вълка в кошарата на овцете.

* Виж още: Румънската патриаршия: Агресивни клирици и богослови от други поместни църкви сеят разкол
Последно предупреждение получиха гръцки новоразколници


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/wy6uk 

Разпространяване на статията: