Мобилно меню

4.8518518518519 1 1 1 1 1 Rating 4.85 (27 Votes)

2P20170125 VAR 1559 1200На 25 януари Руският патриарх Кирил откри XXV международни Рождественски четения, които се провеждат по традиция в началото на всяка година в Кремъл. През тази година форумът е посветен на 100-годишнината от Октомврийската революция и минава под мотото "1917-2017: уроците на века". На откриването присъства външният министър на Русия Сергей Лавров и членове на правителството. Встъпителният доклад по темата на предстоятеля на РПЦ се очакваше с интерес, за да се откроят основните моменти в официалната позиция на Московска патриаршия към болшевишкия преврат. Руската църква вече обяви, че не бива да се говори за празнично отбелязване на годишнината, защото тогава се установява един богоборчески режим. От друга страна, държавната политика на Кремъл налага като приоритет обединяването на нацията, която в по-голямата си част живее с носталгия към съветското минало.

Според патриарх Кирил в основата на революцията от 1917 г. е загубата на духовните ценности в обществото. "Събитията от 1917 г. и последвалите ги драматични действия имат дълбоки духовни корени. Пречупването на традиционния начин на живот - и аз нямам предвид стопанския или политически модел, а духовно-културното самосъзнание на народа, стана възможно само поради това, че от всекидневието на хората и то най-вече на елита, изчезва нещо много важно". "Въпреки външното благополучие в живота на хората "оставало все по-малко място за жива, искрена вяра в Бога и разбиране на жизненоважното запазване на ценностите, принадлежащи към духовната и нравствена традиция".

"Главната трагедия на народа била това, че подведен от съмнителни популистки идеи, той позволил да оклеветят националната историческа памет, да се поругае собствената традиция, създавана векове наред с усилията на предците, позволил си да се раздели на враждуващи лагени, да постави политическите и социалните различия над националното единство и културна общност".

Патриарх Кирил счита, че както и преди остава актуална необходимостта от обективни изследвания на руската история от 1917 до 2017 г., "има нужда от системна, балансирана оценка на причините и последиците от случилите се събития", изследванията трябва да се основават на всестранно и честно осмисляне на случилото се.

2P20170125 VAR 1463 1200"Нравственото осъждане на престъпленията, извършени от едни или други лица, не бива да затъмнява погледа към събитията от онези години и да изключва възможността те да бъдат обективно оценени. Още повече в никакъв случай не бива да се подценява признанието на подвига на милиони наши съотечественици, които искрено се трудиха за благото на родината и на своя народ в онези сложни години", счита патриархът.

Според него въпреки отстъплението на много хора от вярата, загубата на духовните устои, загубата на християнски нравствени ориентири историята на 20 век има много примери за жертвено служение на Христос, а границата между 20 и 21 век "стана време на ново обръщане на хората към Бога, за духовно възраждане и преобразяване на нашия народ".

Патриархът напомни и за подвига на новомъчениците, загинали за вярата през съветските години, които са станали "духовна основа, благодарение на която се възроди вярата в нашите страни" и съобщи, че към днешна дата към Събора на новомъчениците на Руската църква са включени повече от 1700 души. Сътресенията от 20 век учат, че в основата на всички промени трябва да лежи стремежът към консолидиране на обществото, а не към разделение и раздори по обществени, политически или други причини.

"Главният урок, който трябва да извлечем от опита на миналия век, се състои в това, че животът на човека и обществото не бива да се строи без Бога. Подобни общество, според св. Писание, са къща, построена върху пясък". "Народът става народ, когато живее с общите духовно-нравствени ценности, културни смисли, съзнава своята връзка с миналото и е солидарно открит към бъдещето. Такъв народ ще бъде наистина жизнеспособен и ще успее да избегне сътресенията, подобни на случилите се с нас през изминалите сто години".

Източник: Интерфакс


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/wypcr 

Разпространяване на статията: