Мобилно меню

4.5820895522388 1 1 1 1 1 Rating 4.58 (67 Votes)

article 26701 137692В италианския град Киети завърши своята работа Четиринадесетата сесия на Смесената комисия за богословски диалог между Православната църква и Римокатолическата църква. Участниците приеха поправки и одобриха съвместен документ относно разбирането за съборността и първенството през първото хилядолетие от живота на Църквата. Делегацията на Грузинската православна църква е изразила писмено несъгласие с някои от формулировките в документа, което ще бъде приложено към съвместния документ, който предстои да бъде публикуван от името на комисията.

Следващата тема за разглеждане ще бъде „Съборност и първенство през второто хилядолетие от историята на Църквата“, т. е. след Великата схизма от 1054 г.

Според представителя на Московска патриаршия митр. Иларион (Алфеев) в рамките на тази тема трябва да бъде отделено особено внимание на феномена на униатството, което все още представлява „камък за препъване“ в отношенията между Православната и Римокатолическата църква. В диалога между православните и римокатолиците униатството е осъдено в Баламанд, Ливан, през 1993 г. и после на сесия на смесената комисия в Арича, Италия, през 1998 г., но поради възникнали разногласия както между римокатолическата и православната страна в диалога, така и между самите православни, този процес остана недовършен, заяви митр. Иларион.

Той припомни, че включването на тази тема в дневния ред на диалога е било едно от условията, поставено от Руската православна църква, за да възобнови диалога за съборността и първенството, прекъснат преди шест години. „Предполагаме, че в хода на обсъждането ще бъдат повдигнати проблеми, които ни разделят и че ние няма да постигнем съгласие по всяка точка. Целта на нашия диалог обаче не е да достигнем съгласие във въпросите, по които така или иначе сме съгласни; ние трябва да обсъждаме и проблемите, които ни разделят. Темата за униатството е именно един такъв актуален проблем“.

„За Руската църква ще бъде трудно да продължим работа в православно-римокатолическия диалог, ако въпросът за еклисиологичните и каноническите последици от унията остане нерешен“, смята друг член на делегацията на РПЦ архим. Ириней (Стинберг).

В крайна сметка е решено определянето на следващата тема на диалога да стане на срещата на Координационния комитет на Смесената комисия, който ще се събере през 2017 г.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/whxqx 

Разпространяване на статията: