Мобилно меню

2 1 1 1 1 1 Rating 2.00 (20 Votes)

111Веднага след края на Събора на о-в Крит Антиохийската патриаршия обяви, че тя не признава провелия се форум за Всеправославен събор, нито за „Свят и велик събор“, а единствено за подготвително съвещание за неговото бъдещо провеждане. Като основна причина за това Антиохийска патриаршия отбелязва неучастието на четири от автокефалните църкви в неговото провеждане, което означава, че решенията му не са приети с консенсус. Тъй като това условие не е спазено, Антиохийският синод реши, че:

1. Разглеждат срещата на о-в Крит като предварително съвещание на Всеправославния Велик събор и следователно смятат, че приетите на о-в Крит документи не са окончателни, а са открити за допълнително обсъждане и внасяне на изменения, когато бъде свикан Велик събор на Православната църква в присъствието на всички поместни православни църкви.

2. Отказват да признаят съборния характер на всяко православно събрание, в което не участват всички автокефални православни църкви. Това гарантира, че принципът на единогласие все още е основно правило, което регулира междуправославните отношения. Антиохийската църква по такъв начин отхвърля авторитета на Критско събрание като „Велик и Всеправославен събор“ или „Свети и велик събор“.

3. Подчертават, че всички решения, приети на събранието на Крит, в никакъв случай не обвързват Антиохийската патриаршия.

4. Възлагат на Синодална комисия по мониторинга отговорността да проследи последиците и влиянието на събранието на Крит, да вземе необходимите мерки и да представи подробен доклад на Св. Синод на Антиохийската патриаршия на следващото заседание.

5. Призовават вярващите да се присъединят към молитвите на отците в Св. Синод на Антиохийската патриаршия за съхраняване и проявяване на православното християнско свидетелство в съвременния свят.

Трябва да се отбележи, че тази позиция беше изразена още в поздравителното послание на Московския патриарх Кирил до „Предстоятелите и представителите на поместните православни църкви, събрали се на Крит“, което той изпрати в началото на работата на Събора. В заключението си патр. Кирил заяви: „Вярвам, че при наличието на добра воля срещата на Крит може да стане важна стъпка за преодоляване на възникналите разногласия. Тя може да внесе своя принос в подготовката за този Свят и велик събор, който да обедини всички поместни православни църкви без изключение“. Руският Св. Синод ще заседава през юли, когато ще обяви своята позиция относно провелия се на Крит Събор. След това, през септември, последен ще се произнесе и нашият Св. Синод.

* Становището на Антиохийската църква може да прочетете в превод на български език тук.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/w8d9x 

Разпространяване на статията: