Мобилно меню

1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)
На 15 май в Сан Франциско започна Архиерейският събор на Руската православна задгранична църква, който ще продължи да 19 май.

На него се очаква да бъде приет Акта за канонично общение с Московската патриаршия. Миналата седмица, на ІV Всезадграничен събор бяха приети две резолюции. Едната от тях е посветена на съединяването на двете части на Руската православна църква.

Актът за канонично общение предвижда Руската православна църква зад граница да запази своята самостоятелност в пастирските, просветителските, административните, имуществените и гражданските дела. Руската задгранична църква ще се управлява от архиерейски събор. Решенията излизащи от пределите на този събор ще се приемат след съгласуване с Руския патриарх и Св. Синод на Руската православна църква.  Най-висшата църковна власт ще бъдат Поместният и Архиерейският събор на Московската патриаршия.  Архиереите на Руската задгранична църква ще станат членове на тези органи за управление.

Като една от основните пречки в процеса на обединение между двете Църкви бе членството на Московската патриаршия в Световния съвет на църквите. Излизането от икуменическата организация бе поставено като условие от страна на Задграничната църква за каноничното общение.

Според Виенският и Австрийски епископ Иларион (Алфеев) от Руската православна църква “тези разногласия могат да бъдат регулирани и след възстановяването на единството между двете Църкви”. Според него ако Московската патриаршия напусне ССЦ тя ще загуби “важна платформа за свидетелство за истината на Православието пред лицето на инославните християни”. Това  ще е от полза за Константинополската патриаршия “която сега използва ССЦ като платформа за разширяване на собственото си влияние” е заявил епископ Иларион.

Източник: Интерфакс

Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3kduy 

Разпространяване на статията: