Мобилно меню

4.6363636363636 1 1 1 1 1 Rating 4.64 (11 Votes)
ROMA_ATHOS.pngНа 12 и 13 май в Рим се проведе международна научна конференция, посветена на темата “От видимото към невидимото. Светлината на иконите от Атон”.

Форумът се проведе в римския дворец Рокаджоване на мястото на древния Форум на Траян.

Организатор на срещата бе културната асоциация “Заедно към Атон”. Събитието се проведе под патронажа на италианското Министерство на културните блага, Европейската фондация “Драган” и посолствата на Албания, България, Гърция, Румъния, Сърбия и Черна гора и Украйна.

В конференцията участваха международни учени, експерти и богослови. От българска страна във форума взе участие дякон д-р Иван Иванов, преподавател в Богословския факултет на Софийския университет “Св. Климент Охридски” и служител в храм –паметник „Св. Александър Невски”.

Духовността и културата на Атонските манастири бяха в центъра разглежданите проблеми на този научен симпозиум и по-точно акцентът падна върху благодатното действие на православните икони в живота на християните.

Основните доклади акцентираха върху богословието на иконата, красотата и въздействието им върху живота на вярващия християнин, свидетелството на чудотворните икони през вековете, иконата като среща между Бога и човека и Литургията като отобраз или икона на Божествената благодат, техники и основни методи при зографисването на иконите, атонските икони и исихазмът, атонските икони по света, влиянието на атонските икони върху развитието на западното църковно изкуство, православните икони покровителки на Рим, вечността на иконата и т.н..

Бяха поканени да участват специалисти и църковни авторитети от целия свят като Негово Високопреосвещенство Генадиос, Екзарх за Европа и Митрополит на Италия и Малта към Вселенското патриаршия, архимандрит Симеон, викарий на Италианската митрополия, архимандрит Никифор, представител на св. Епистасия на Света гора, г-н Г. Равази, генерален секретар на Фондацията „Драган”, архидякон В. Борзак от Московската патриаршия, д-р А. Джиованарди от Университета в Римини, проф. Дж. Опи от САЩ и Университета „Рома 3”, д-р М. Тоти от Университета в Месина, д-р И. Стерлигова от Кремълския музей в Москва, проф. Л. Савияни проф. А. Сака от Държавния университет „Ла сапиенца” в Рим и проф. А. Ларотонда от Университета в Базиликата.

FIRENZE.pngПо същото време във  Флоренция беше посрещнат Вселенския патриарх Вартоломей І, който в началото на своята тридневна визита в Италия подчерта, че "Единението между християните от Изтока и Запада е свята кауза".

Патриархът бе гост на Фондацията "Премия Галилей", удостоила го с едноименната награда  за мир "Галилей 2000". Посещението на Вселенския патриарх съвпада и с 600-годишнината от историческия събор състоял се във Флоренция през 1439 г.

В катедралата на Флоренция той отслужи тържествена  вечереня.
premiogalileo_1.jpgВръчването на премията  се състоя  в старинния дворец Пити и бе връчена от кмета на град Флоренция Леонардо Доменичи. Патриарх Вартоломей припомни екуменическия път от последните 40 години, белязан от посещението на Папа Павел VІ в Истанбул през 1967 г. и посещението на Йоан-Павел Втори в Турция през 1979 г., към която ще се прибави тази на Папа Бенедикт ХVІ през месец ноември по случай празника на св. апостол Андрей Първозвани, покровител на Константинополската църква.

"Очакваме с радост посещението на Папа Бенедикт –
каза патриарх Вартоломей – защото е едно историческо събитие, което ще засили нашите връзки на братство в Христос".

Benedetto_XVI_e_Bartolomeo_I.jpgКато признание за духовното богатство обединяващо християнския Запад и Изток, архиепископът на Флоренция кард. Е. Антонели съобщи че в Константинопол ще бъдат пренесени мощите на патриарх Йосиф ІІ, погребан понастоящем в базиликата на града, както и решението на архиепископията във Флоренция да даде на разположение на православната общност в града една църква за литургично ползване.

По материали на www.radiovaticana.org и www.lanazione.it

Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3a6kd 

Разпространяване на статията: