Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (6 Votes)

kuvukliya-groba-gospodnya3 miniСлед Възкресение Христово, което тази година православните ще отбележат на 1 май, започва мащабен ремонт на Кувуклията над Гроба Господен, съобщава „Православие и мир“, позовавайки се на сайта на руската духовна мисия в Йерусалим. 

Така наречената кувуклия (от лат. cubiculum, както са наричали малки параклиси при гробове на мъченици в катакомбите - б. р.) е малък параклис (6 х 8 м) от жълто-розов мрамор, построен над  Гроба Господен в центъра на ротондата „Възкресение Христово“.  

Решението за възстановителните работи е взета след техническа проверка на съоръжението, направена по искане на Йерусалимска патрирашия от специалисти на Атинския национален технически университет (Политехнио).

Реставрационните дейности са съгласувани с другите деноминации, имащи право да използват Кувуклията – францисканския орден и Арменската патриаршия. Ремонтните работи ще извършат специалисти от Атинския технически университет в сътрудничество със специалисти от Флорентинския университет и експерти от Армения.

Възстановителните дейности ще започнат след отбелязването на Възкресение Христово. Те ще продължат не по-малко от осем месеца. Планира се ремонтът да завърши в началото на 2017 г. По думите на Йерусалимския патриарх поклонниците ще имат достъп до светинята и по време на ремонта.

91671872Сегашното съоръжение над Гроба Господен е построено през 1810 г. по проект на гръка-архитект Н. Комнинос след разрушителния пожар в храма „Възкресение Христово“ през 1808 г. и досега не е реставрирано.

Няколко десетилетия подред кувуклията е била изложена на влиянието на атмосферните условия, тъй като до 1868 г. куполът над нея е бил отворен. През 1927 г. и 1934 г. на съоръжението са нанесени сериозни повреди от две земетресения, като първото е било шеста степен по скалата на Рихтер. Това води до неустойчивост на кувуклията и заплаха от срутване. Затова през 1947 г. около съоръжението временно са поставени стоманени подпори, които обаче стоят и до днес.

Негативно влияние върху кувуклията оказват повишената влажност на въздуха в храма заради присъствието на милиони поклонници и туристи, които ежегодно посещават главната светиня на християнството, а също и топлинното излъчване на свещите.

Всичко това прави абсолютно необходимо укрепването на конструкцията, както и обновяването на вътрешните и външните шевове на кувуклията. Също така ще бъдат заменени повредени части от каменната облицовка и ще бъде почистена от наслоените сажди.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/wawfp 

Разпространяване на статията: