Мобилно меню

4.8095238095238 1 1 1 1 1 Rating 4.81 (21 Votes)

225800.pВ началото на новата година митрополитът на Екатеринбург Кирил разпространи окръжно послание до всички свещеници в неговата епархия, в което се определя редът за извършване на тайнството кръщение. В него се казва следното: "Кръщението се извършва само с пълно потапяне във вода. При липсата на подходящ купел кръщаваните да се насочват към храмове, където купелите позволяват кръщението да се извършва чрез пълно потапяне.

Въвежда се и нов ред при проектирането и изграждането на кръщелните купели в храмовете на епархията. Плановете ще се одобряват лично от архиерея, а "утилизацията на водата трябва да се извършва според правилата на Църквата".

В окръжното се казва, че Епархийският съвет е взел решение "напълно да се изключи практиката да се извършват тайнствата Кръщение или Венчание без подготовка". Предвиждат се две катехизаторски беседи преди извършването на тайнството, а непосредствено преди кръщението свещеникът трябва да извърши "покайна беседа" с изповеден характер.

Публикуваме пълния текст на окръжното:

В съответствие с решението на Епархийското събрание на 8 декември 2015 г., за това че е необходимо „напълно да се прекрати практиката да се извършват тайнствата Кръщение и Венчание без подготовката, която съответства на изискванията на Светия Синод  на Руската православна църква „За религиозното образование и катехизическото служение в Руската православна църква”, следва безусловно и задължително да се изпълняват следните изисквания:

1. Съгласно синодалния документ от 27 декември 2011 година (Журнал на московската патриаршия, брой №152), като минимални изисквания при подготовката трябва да се провеждат „не по малко от две огласителни беседи за основните понятия на християнската нравственост, православно вероучение и църковен живот.

На първата беседа особено внимание трябва да се обърне на изясняването на мотивите за обръщането на човека към Църквата с молба за Кръщение, да му се помогне в осъзнаването на християнския смисъл на това тайнство, да се отговори на въпросите му и да му се даде първоначално наставление във вярата.

На втората беседа трябва да се преподаде общо наставление в християнската вяра и живот чрез тълкуване на Символа на вярата и основните библейски заповеди. Катехизаторът трябва да насочи вниманието на оглашаемия към необходимостта да промени живота си в съответствие с Христовото Евангелие, и да се увери в правилното усвояване на основните истини на православното вероучение за Бога , света и човека.

След втората беседа или непосредствено преди извършването на тайнството Кръщение свещеникът е длъжен да проведе покайно-изповедна беседа, целта на която  е осъзнаване и изповядване от кръщавания на своите грехове и утвърждаване в доброто намерение да се откаже то тях и да започне нов живот в послушание на Бога и Неговата Църква”.

2. В периода на оглашението да се препоръчва на оглашения да чете Евангелието.

3. Огласителните беседи да се провеждат от свещениците или от подготвени миряни – катехизатори, а покайната беседа да се извършва само от свещеник.

4. Кръщението да се извършва само с пълно потапяне. При липса на съответния (по големина) купел, кандидатите за кръщение да се насочват къв храмовете, където купелът позволява Кръщението да се извърши с пълно потапяне.

5. При изграждане на купел, плановете за него да се изпращат за утвърждаване на епархийския архиерей.

6. Купелите трябва да са изградени според изискванията и правилата на Църквата за изливане на водата на чисто място.

7. В случаите на извършване на кръщение над болни хора, при опасност за живота им, оглашението трябва да се извършва при първа възможност след кръщението.

8. Да се води книга-регистър за проведените огласителни и покайни беседи, в която да се отбелязват датите на проведените беседи, имената на оглашените и имената на водещия беседата, темата на беседата, броя на часовете, отделени за провеждането на беседата.

 

 


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/9fcda 

Разпространяване на статията: