Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (5 Votes)

ieraДепутатът от управляващата гръцка партия СИРИЗА Тасос Кураки предложи въвеждането на специален данък за онези гръцки граждани, които заявят себе си като християни, и така да се събират пари за заплатите на клириците, които в Гърция са държавни служители.

Предложението беше подложено на критика от опозицията като дискриминационно спрямо християните, но намери и поддръжници в гръцкия парламент. Според тях в Гърция може да се въведе практиката на църковния данък в Германия, от който се финансират различните вероизповедания. Известният политик от ПАСОК Теодорос Пангалос заяви, че всички гърци "могат да дадат по 10 евро за вярата и ближните си", а тези, които не са християни, могат да внесат 1% данък в социален държавен фонд.

Критиците на идеята твърдят, че е цинично в условията на тежка криза да се измислят и въвеждат нови данъци, които не са типични за гръцкото общество. От Църквата пък за пореден път припомниха, че изплащането на заплатите на гръцките клирици от държавата е обвързано с предаването на 90% от църковните имоти на държавата в първата половина на 20 век.

От началото на кризата заплатите на гръцките клирици бяха намелени съществено. Клирици и църковни служители също бяха подложени на ограниченията, важащи за държавните служители, а именно: едно ново назначение на всеки петима съкратени или пенсионирани. Резултатът е, че в момента Гръцката църква има 22 процента недостиг на клирици и много храмове в по-малките населени места нямат свещеници. Митрополиите са принудени да ръкополагат нови клирици, но на издръжка на митрополията и енориите, а не според закона за държавната издръжка.

Друго предложение на управляващата СИРИЗА, която изповядва лява атеистична идеология, е да се отмени молитвата в училищата в началото на учебния ден. Вероятно ще се даде право на всяко училище да прецени дали да запази тази практика, както и възможност на учениците с различно изповедание или атеисти да не участват в нея.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/9r9wk 

Разпространяване на статията: