Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (3 Votes)

300px-Saint Sophia Cathedral in Kyiv 2006Киевският храм „Св. София“ (на снимката) и Киево-Печерската лавра няма да бъдат извадени от основния списък за културно наследство на ЮНЕСКО. Това е станало ясно на заседание на Комитета за световно наследство в Камбоджа тази седмица. Двата украински паметника бяха под заплаха да бъдат преместени от основния в списъка с риск. Съществува такава процедура за случаите, когато държавата не изпълнява условията на ЮНЕСКО за съхраняване на паметниците.

Украйна е получа подкрепата на Япония, Русия, Индия, Алжир и други, а критиките са били от страна на Германия и Швейцария.

Киево-Печерската лавра и храмът „Св. София“ в Киев са били заплашени от изваждане от основния списък заради неспазването на буферната зона между защитените паметници и територията, разрешена за строителство.

От години ЮНЕСКО настоява пред Киев да реши въпроса със застрояването на охраняваните зони около паметниците на историческото наследство. От комитета препоръчват на украинската столица да контролира мащаба и дизайна на проектите в близост до защитените обекти.

Министърът на културата на Украйна Леодин Новохатко се надява, че след като гласуването на тази сесия на ЮНСКО е минало благоприятно, този въпрос няма вече да бъде повдиган в комитета за световно наследство.

Неблагоприятен вот обаче сполетя грузинския храм на Баграт, който се намира в град Кутаиси. Той беше изваден от списъка на паметниците за световно наследство на същата сесия на ЮНЕСКО в Камбоджа.

345Храмът е построен през 1003 г. от грузинския цар Баграт III и взривен от турците през 1691 г. В резултат на това частично са били разрушени стените и куполът на храма (снимката в дясно). Той е бил запазен в този вид до 2009 г., когато по решение на президента Михаил Саакашвили започва реставрацията му. Тогава президентът публично заявява, че храмът ще бъде възстановен в първоначалния му вид, но ангажираните от него чуждестранни архитекти внасят много съвременни детайли, вкл. стъклена наблюдателна площадка.

Преди година грузинският патриарх Илия II настоява за прекратяване на възстановителните работи. Той заявява, че в хода на реставрацията са допуснати много нарушения, а и реконструкцията става без съгласуване с патриаршията. Михаил Саакашвили не обръща внимание на призива на патриарха и през август 2012 г. над възстановения купол на храма, при непосредственото участие на президента, е издигнат двуметров бронзов кръст (снимката долу).

Както се отбелязва в съобщение на културното министерство на Грузия, ЮНЕСКО счита, че в този възстановен вид храмът на Баграт не отговаря на изискванията за паметник на световното културно наследство.

Bagrati Cathedral in Kutaisi

По материали от руските медии

 


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/xqa6u 

Разпространяване на статията: