Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (13 Votes)

anastasАлбанският архиепископ Анастасий (Янулатос) разпространи официалното становище на Албанската православна църква относно излезлите преди няколко дни резултати от преброяването на населението през 2011 г. Според тях православните в страната са само 6,75%, католиците - 10,03%, а мюсюлманите - 56,7%, бекташите - 2,09%, евангелисти - 0,07%, 13% не са отговорили. Веднага след оповестяването на резултатите Православната църква в страната оспори тяхната обективност. Традиционно православието е втората по големина религиозна общност в страната - около 20%, а католическата е трайно 10%.

В изявлението на Албанската архиепископия се казва, че преброяването по отношение на религиозната принадлежност на населението е било непрофесионално направено, въпросите са били подвеждащи и неясни, защото управляващите са се опасявали да не се обвърже религиозната с етническата принадлежност. Предложението на Православната църква в страната за по-ясни въпроси с конкретно назоваване на вероизповеданието (мюсюлманин-сунит, мюсюлманин-бекташ, православен християнин, католик-христианин, евангелист-християнин, друга религия, атеист) не е било прието. Вместо това въпросите от допитването са били "Принадлежа към някоя религия - коя? Не принадлежа към никоя религия, но съм вярващ. Не принадлежа към никоя религия, но не съм вярващ. Предпочитам да не отговарям". При така зададените въпроси обявените резултати обаче са съвсем конкретни.

Освен това Православната църква в Албания е провела собствено допитване сред православните, черкуващи се в Тирана, Драч, Берат, Корица, Авлона и други градове на датите 9 и 16 декември с въпроси: 1) били ли са посетени от преброителите; 2) питали ли са ги за религията; 3) имат ли други забележки. Резултатите сред анкетираните 7 118 души, отговорили с име и адрес, са следните: 65,23% не са били посетени от преброителите или са били посетени, но не им е бил зададен въпрос за религията. Само 34,68% са заявили своята религиозна принадлежност при преброяването. 12 души са заявили, че им е било отказано да заявят религията си или това е станало след настояване. 56 души са заявили, че религиозната им принадлежност е била записана с молив или в друга тетрадка.

"По време на 100-годишната Албанска държава досега е имало само две преброявания, съдържащи въпрос за религията - се казва в официалното съобщение на Албанската църква. - Според статистиката от 1927 г. мюсюлманите (сунити и бекташи) са 67,5%, православните - 22,3%, католиците - 10%. Според преброяването, извършено от италианските власти през 1942 г., мюсюлманите са 68,9%, християните 31%, от които 20,7% православни и 10,3% католици. След края на антирелигиозните гонения и идването на демокрацията през 1991 г. в цялата страна традиционните религиозни общности се възраждат и разцветът на Православната автокефална църква на Албания е очевиден. Затова е странно и подозрително, как определени кръгове успяха с различни номера да представят, че православните са намалели с две трети. Според църковните данни, с които разполагаме - списъци на кръщенията преди и след гоненията и каталозите на 460 православни енории в страната, православните в Албания надвишават 24%. Следователно резонен е въпросът: къде изчезнаха тези 17% при преброяването?"

Накрая Албанският архиепископ Анастасий заявява: "Протестираме срещу ненаучния метод, използван при описването на данните по този чувствителен въпрос като религията. Не признаваме резултатите от преброяването през 2011 г. Подобни действия могат да навредят на хармоничното религиозно съжителство, за което се борим. Търсенето на истината е основно за всяко цивилизовано общество. Само истината може да помогне на Албания по пътя й към Европейския съюз и въобще за прогреса й през 21 век".

Изявлението е подписано от ръководството на Албанската православна църква и от нейните клирици.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/a93q6 

Разпространяване на статията: