Мобилно меню

3.6666666666667 1 1 1 1 1 Rating 3.67 (6 Votes)

418Руският президент Владимир Путин в отговор на въпрос за повишаващата се агресия в обществото отбеляза, че този проблем възниква поради загубата на традиционните ориентири. "След разпада на Съветския съюз на негово място не се появи нищо. Може би колегите с леви убеждения ще се сърдят и ще спорят с менe, но дори основните постулати на комунистическата идеология бяха взети от традиционните световни религии. "Кодексът на строителя на комунизма" - това е всичко, което има в Библията: не убивай, не кради, не пожелавай жената на ближния си, там всичко е описано", заяви Путин. "Казват, че мавзолеят не съответства на традициите. Защо? Вижте мощите в Киево-Печерската лавра, в другите манастири. Можете да ги видите. Разбира се, че трябва да се връщаме към корените си, но, безусловно, на съответното ниво".

Тези думи на руския президент станаха повод за коментар на различни свещенослужители на Руската църква. Те отговориха на въпроса, може ли да се сравнява пропагандираният през комунизма морал с библейските заповеди. Този възглед има немалко привърженици и вътре в Църквата както между миряните, така и сред духовниците. Мумията на Ленин също неведнъж е била сравнявана с мощите на светците - наистина, най-често като тяхна кощунствена пародия.

"Съгласни ли сте, че комунизмът в Русия се оказа своего рода религия, която запазва традиционните нравствени ориентири? Може ли днес да се разглежда комунизмът като религия, а мавзолеят като нейна светиня, която трябва да бъде запазвана наравно със светините на другите религии?".

o makarij markishЙеромонах Макарий (Маркиш), Свето-Алексеевска духовна семинария

Трябва да разделим въпроса на три. Първият аспект е политическият. Чиста политика е да се изваждат изказванията на президента от контекста. Достатъчно повърхностни разсъждения, които не претендират нито за богословска, нито за мирогледна дълбочина, се подлагат на злоради нападки и преиначаване. Целта е дискредитация на президента и разрушаване на политическата стабилност на Русия. Вторият аспект е мирогледно-религиозният. Комунизмът в никакъв случай не бива да се счита за религия. Това беше най-тежкият период в руската история и най-голямото изпитание за националното ни съзнание. Да, в комунизма имаше някакъв отзвук от народното религиозно съзнание. Но това не означава, че можем да поставим знак за равенство между християнската религия и комунистическата доктрина. Комунистическият начин на живот и мислене е образ на робството, а християнството е образ на свободата. И последният аспект е практическият. Какво е полезно в настоящия момент? Трябва да изходим от разположението на политическите сили. На мене например не ми харесва мавзолеят на Червения площад. Но да го взривяваме сега не е най-добрият изход от ситуацията. Такива резки стъпки ще бъдат добре дошли за нашите врагове, които търсят как да подкопаят единството на нашето общество, да попречат на процеса на оздравяването на Русия.

o boris mixailovПрот. Борис Михайлов, предстоятел на храма "Покров Богородичен" във Филия.

Сравняването на тялото на Ленин с мощите на светците е крайно некоректно в какъвто и да е контекст. Опитите да се представи комунистическата идеология като религия свидетелстват за много ниското културно равнище на хора, които нямат никакво понятие от това какво, всъщност е религията. Религията - това е на първо място връзка, съединение на човека с Бога. А съветската власт е сатанинско изчадие. В това са нейните духовни, антидуховни, корени. Цялата нейна история е пълна с мракобесие, самоунищожението на някога великия народ. И завърши тази история с провала, в който и сега се намираме. Нима хора от мащаба на държавните ръководители не виждат и не разбират, че това е именно така?!

b83Свещ. Андрей Алексеев, храм "Св. влкм. Параскева-Петка" в Качалово.

Дяволът е подражателят на Бога. Наистина имаше открит опит да се създаде нова религия. Въпросът е кой всъщност е божеството на тази религия - за мене няма съмнение, че това е дяволът. Вършещите неговата воля, противна на Божията, се наричат антихристи. И Ленин е един от тях. Разбира се, това са лъжемощи и лъжерелигия. Сатаната изопачава светлината, използва добрите елементи, извращавайки техния смисъл. Както беше казал св. патриарх Тихон, "ето и елей по мощите", когато пробитатата канализация заляла мавзолея. Мавзолеят е престол на нечист дух. А Ленин е един от най-активните му служители. На кого се принасяха многомилионните жертви? Чий беше този култ? Отговорът е очевиден.

Призивът на президента да се върнем към корените има предвид, разбира се, връщането към нашите многовековни духовни традиции. А съпоставянето на християнството и комунизма на една религиозна плоскост е крайно некоректно. Но президентът няма богословско образование. Друг въпрос е, ако така правят свещенослужители, които трябва да са наясно с нещата.

195Йеромонах Тихон (Зимин), преподавател в Московската духовна семинария.

Без съмнение и в съветския комунистически морал присъстваха някакви елементи от нравственото религиозно учение. Но само някои, при това отделени от цялото, от контекста на нравственото библейско учение. А основното съдържание на комунизма е в това, че личността е нищо, а някакво бъдещо състояние на обществото е всичко. Затова и заради него може да бъде пожертвана както отделната личност, така и многото личности. В своите корени това учение е безнравствено.

Да, създателите на тази система внесоха в нея някакви религиозни елементи. Но в същността си тя не е религиозно, а политическо учение, което поставя за своя цел не спасението на душата и нравственото съвършенство на човека, но властта във всички сфери на живота - в политиката, икономиката, власт над човешкото съзнание. Ако говорим за някаква религиозност на комунистическото учение, то това е възможно само в преносен и дори хумористичен смисъл.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/axfp8 

Разпространяване на статията: