Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (3 Votes)

gosdumaКомисията по образованието към Руския парламент отхвърли поправките, които заменяха предмета "Основи на религиозната култура и светска етика" с изучаването на основи на духовно-нравствената култура. Поправките трябваше радикално да променят сега преподавания в училищата предмет. В законопроекта "За образованието", приет от държавната Дума през октомври на първо четене, се говореше за учебни курсове, посветени на "историческите и културните традиции на световните религии". Но поправките, обсъждани тази седмица, допускат само "знание за основите на духовно-нравствената култура", като лишават религиозните организации от правото да влияят върху съдържанието на курса. По думите на депутата Олег Смолин в навечерието на гласуването представители на Църквата се срещнали с вице-премиера Игор Шувалов, а на гласуването вчера присъствал прот. Всеволод Чаплин, глава на отдела за взаиомоотношения на Църквата и обществото към Московска патриаршия. Резултатът е бил, че парламентарната комисия е запазила съществуващото до момента положение.

Прот. Всеволод Чаплин е нарекъл решението на депутатите "тържество на разума". "Правителственият вариант на законопроекта е плод на непрост компромис, до който се стигна след няколко години преговори. Както често се случва, между първото и второто четене се предлагат разри промени, в това число и радикални. Но мъдростта на държавата и обществото в този случай се проявиха в пълнота и постигнатият компромис беше запазен.

По-рано прот. Максим Първозванский заяви, че всеки депутат има право да излезе с каквато и да е законодателна инициатива и "дори да каже глупост", но това не означава, че всяко неразумно предложение за промени трябва да бъде приемано. Той съобщи, че ако все пак предложените поправки бъдат приети, то той като главен редактор на младежко списание и активен блогър ще направи така, че общественото мнение по този въпрос да се промени.

Друг руски свещеник, прот. Александър Иляшенко, отбеляза, че резултатите от избирането на курсовете, които ползват депутататите, не са коректни, тъй като курсът "Основи на религиозната култура" е свързан с религиозните традиции. Той счита, че е правилно да се казва, че само 42% от родителите са избрали за своите деца курс, който да не е свързан с религията, а 58% искат техните деца да получават религиозни знания под някаква форма.

Юристът-депутат Иля Свиридов заяви, че предлаганите промени "са изцяло в духа на реформата на образованието, която някои се опитват да натрапят на обществото и която може да доведе до значителен спад на качеството на образованието, а в резултат и към деградация на обществото". Според него, ако противниците на религиозните предмети успеят да постигнат целите си, то "ще трябва да създаваме своя система религиозни училища, чиито ученици ще знаят за религиозните основи на нашата култура, история и държавност".


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/ax6dd 

Разпространяване на статията: