Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (7 Votes)

lavr01Няколко дни след като сръбският президент Томислав Николич заяви, че може да стане гарант за преговорите между Белград и Скопие за решаване на десетилетния църковен спор, сръбският епископ на Шабац Лаврентий каза в интервю за сръбските медии, че според него инициативата на сръбския президент ще бъде посрещната ентусиазирано в Македония. "Всички православни църкви са автокефални, защо да не бъде и македонската? Това трябва да се уреди канонично. Трябва да се даде възможност на църквите да се организират самостойно, а не някой друг да ги организира. Така е по-добре и за Църквата", заяви за сръбския "Блиц" епископ Лаврентий - първият сръбски висш йерарх, който говори за автокефалия на църквата в Македония.

Майският събор на Сръбската православна църква може да сложи край на църковната криза в отношенията Белград-Скопие. Дотогава синодите на двете църкви трябва да уточнят детайлите. Еп. Лаврентий счита, че инициативата на Томислав Николич е честна и искрена, но все пак до крайния договор трябва да стигнат двете църкви без помощта на държавите. В същото време той твърди: "Това не е църковен спор. Това е политически спор. Бяхме въвлечени в този проблем по Титово време, когато беше наложено създаването на Македонска църква, когато Сръбската православна църква не беше силна. И тъй като този спор не е на верска, а на политическа основа, държавата не може да не отстъпи, ако църквите не го искаха. А досега такава инициатива не е изходила нито от нашата, нито от тяхната църква".

Според него някои владици може би ще поставят въпроса за регулирането на отношенията между двете църкви пред Св. Синод на СПЦ. До следващия редовен събор на Сръбската църква, който е през май идната година, има достатъчно време, през което могат да се придвижат нещата. Тогава трябва да се постави в дневния ред на събора точка за нормализирането на отношенията с МПЦ, след което би последвал и томос за признаване на автокефалността.

От Македонската църква засега не коментират информациите от Белград. Единствено митр. Тимотей, говорител на МПЦ, се задоволи да отбележи, че става дума за "добронамерена изява на доброжелателен човек в интерес на македонския и сръбския народ", съобщава македонското издание "Вечер".

Македонските медии не коментират и факта, че според последните междуправославни договорености томос за автокефалия би следвало да се издава от Цариградския вселенски патриарх след вземането на съответното решение от майката-църква, даваща автокефалията, и след съгласието на всички останали автокефални православни църкви.

 


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3493c 

Разпространяване на статията: