Мобилно меню

3.2857142857143 1 1 1 1 1 Rating 3.29 (7 Votes)

1 0 628311На 7 октомври на един от хълмовете на грузинския град Ахалцихе в квартала Рабати беше осветена църквата „Дева Мария на Броеницата” и открит манастирът "Свети Бенедикт", съобщи Радио Ватикана. Манастирът е изграден на място, където в миналото е имало католическа църква, разрушена от комунистите. Това е първият католически манастир в страната, в който за момента живеят четири бенедиктински монахини, изпратени от манастира в гр. Офида, намиращ се в италианския регион Марке (по източното крайбрежие на Централна Италия - б. р.). На събитието присъстваха апостолическият нунций в страната монс. Марек Солжински, представители на Арменската католическа църква, Сиро-халдейската църква, Арменската апостолическа църква, както и двама представители на Православната църква. Присъстваха и гости от Италия, дарители и доброволци, работили по строежа на сградата. Пред Радио Ватикана апостолическият администратор на Кавказ за вярващите от латински обред, монс. Джузепе Пазото, посочи важността на откриването на католически манастир: „То беше кулминацията на едно дълго очакване и усилен труд, изпълнен с много жертви. В тази инициатива взеха участие най-много хора, защото откакто започнахме работите преди две години, всяка първа неделя от месеца по време на литургиите общностите се молеха за това намерение и се събираха доброволни дарения за реализирането на този проект. Голяма част от даренията за построяването на манастира са от Германия”.

Той посочи също така, че близо десет години е търсел католически женски манастири, които да изпратят монахини в Грузия, защото "монашеският живот е обединяващ елемент с Православната църква"; той се надява обителта да се превърне в "място за срещи с другите (православни) монахини".

Апостолическият администратор говори и за настоящата ситуация в Грузия, за секуларизацията, силното религиозно чувство у хората и благовестието: „Вярвам, че народът носи в кръвта си силно религиозно чувство. Въпреки това, независимо че много хора посещават църквата и техният брой нараства постоянно, и тук секуларизацията се чувства. Католиците в Грузия са около 50 хиляди – 1,4% от населението, но въпреки това винаги са били активна част от обществото през миналите векове и винаги са били уважавани. Нашата Църква е уважавана по различни причини: за нейните културни усилия, но също и за социалната й дейност, която е видяна като пример за подражание. Ето защо възстановената църква и прикрепеният манастир към нея, който е дом за молитва, ще бъдат показателни за всички. Сега е необходимо да организираме също инициативи, за да направим по-ефикасно присъствието на Църквата”.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3uxyu 

Разпространяване на статията: