Мобилно меню

4 1 1 1 1 1 Rating 4.00 (12 Votes)

P9220234На проведеното в петък и събота заседание на ръководния орган на електронната Световна богословска библиотека за пръв път бяха представени и текстове от български богослови. Консорциумът на тази световна библиотека (наричана на английски Global Theological Library, съкратено GlobTheoLib или просто GTL) проведе годишната си среща в гр. Женева, Швейцария, и в гр. Ферней-Волтер, Франция, на 21 и 22 септември 2012 г.

По инициатива на члена на консорциума, проф. Иван Желев Димитров от Богословския факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски”, вече са сканирани поредица от годишниците на БФ, предложени са и са одобрени за „качване” в дигиталната богословска библиотека. „Постепенно ще бъдат добавяни и много други стойностни богословски трудове на български език, заяви за Двери.бг проф. Желев. Единственото условие е да има съгласие на автора или наследниците му и да се предоставят текстове в електронен вид.”

Проектът Световна богословска библиотека е дъщерен проект на Световна библиотека по етика (Globethics.net), учредена през 2005 г. от професора по християнска етика в университета на швейцарския град Базел д-р Кристоф Щюкелбергер. През 2010 г. се учредява и Световната богословска библиотека, като в нейния управителен орган влизат представители на различни световни или регионални организации, имащи отношение към християнското богословие и образование. От септември 2011 г. богословската библиотека стана достъпна в интернет. Целта е да се предостави на всеки желаещ, където и да се намира по света (при условие, че има достъп до интернет), възможност за свободен достъп до богословска книжнина на колкото се може повече езици. Инициативата, наречена „Инициатива на отворения достъп” (Open Access Initiative, OAI), е под егидата на ЮНЕСКО и вече се е разпростряла по всички континенти. Към септември 2012 г. Световната богословска библиотека съдържа около 600 000 книги, списания и други значими документи на християнското богословие. От големите езици засега липсват богословски текстове на руски и китайски, но се очаква и това да се постигне в скоро време.

Достъпът до дигиталните библиотеки по етика и по богословие става след регистрация, която е безплатна, както е безплатно и ползването на материалите в тези библиотеки. Могат да се потърсят в интернет на адрес globethics.net, откъдето се влиза и в globtheolib.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3kpku 

Разпространяване на статията: