Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (6 Votes)

DSC 0027Тази година международният фестивал „Академия за православна музика” в Петербург се проведе от 2 до 20 юли, като в него участваха представители от целия православен свят. Българската православна църква беше представена от осем църковни хористи, ръководени от диригент Боряна Найденова от столичния храм „Св. Кирил и Методий”. Участниците в академията са преминали голям брой лекции и открити уроци, проведени в Шереметевския дворец от световно известни православни изпълнители като Дивна Любоевич, Алексей Жуков, Никола Попмихайлов и много други.

Фестивалът се организира с благословението на Московския и на цяла Русия патриарх Кирил и с подкрепата на администрацията на президента на Руската федерация и на руското Министерство на културата.

По време на Първия международен конкурс за композитори „Роман Сладкопевец” в Санкт-Петербург миналата година българският свещеник прот. Кирил Попов, православен композитор и диригент на Софийския свещенически хор, спечели специалния приз на фестивала „Академия за православна музика” (тук). Своята награда, която се състои в поклонение до древния Валаамски манастир, намиращ се на Валаамския архиепелаг в северната част на най-голямото европейско езеро – Ладожкото, прот. Кирил Попов предостави на мое смирение, за което смирено му благодаря.

Ежегодно фестивалът завършва с поклонение във Валаамския манастир. На 18 юли потеглихме с трипалубния немски параход „А. С. Попов” от речното пристанище в Петербург за светата обител. Дългото плаване до Валаамския архипелаг започна с молебен на парахода, в който се включиха всички участници във фестивала. Пътуването започна през река Нева и продължи към северната част на Ладожкото езеро. Белите нощи създаваха впечатлението, че денят постоянно продължава, както ще бъде в „невечерния ден на Божието царство”. Рано сутринта пристигнахме в Никоновския залив на остров Валаам. От там с по-малък кораб стигнахме до пристанището на Валаамския манастир, където бяхме разделение на групи, според говоримия език, и екскурзоводи ни запознаха с историята на тази св. обител. В долния храм на Валаамския манастир „Преображение Господне” всички участници във фестивала пяхме на молебен при мощите на преподобните Сергий и Герман Валаамски чудотворци. Особено трогателно беше многократното изпълнение на величанието към преподобните „наставници на монасите и събеседници на ангелите”.

Следобед в горния храм на манастира се проведе концерт на православни песнопения. В него взеха участие Сборния хор на международния фестивал „Академия за православна музика”, певицата Дивна Любоевич, монах Яков (протопсалт на църквата „Успение Богородично”, Карея, Св. Гора) и Празничният хор на Валаамския манастир с диригент Алексей Жуков. Участниците в концерта бяха благословени в началото от игумена на манастира Троицки епископ Панкратий.

На следващия ден, 20 юли, поклонниците взеха участие в св. Литургия, отслужена в горния храм на Валаамския манастир. Монах Яков и Дивна Любоевич изпълниха свои сола. Атмосферата е трудна за описване. Младежи от целия православен свят, участващи в най-главното тайнство на Христовата Църква, пеещи на църковнославянски и старогръцки езици в древен манастир, намиращ се в северната част на най-голямото европейско езеро, това може да се възприеме истински само от едно вярващо сърце. Всички поклонници на манастира, участвали в св. Евхаристия, се приобщиха с Тялото и Кръвта Христови.

След св. Литургия посетихме старото манастирско гробище и скита „Св. Николай”, в който софийските хористи изпълниха няколко църковни песнопения за духовна радост на честните поклонници. Следобед домакините бяха предвидили посещение на Валаамските скитове. Поклонихме се последователно в скитовете: Воскресенски, Коневски, преп. Александър Свирски, Предтеченски и Гетсимански, като навсякъде екскурзовод даваше подробни обяснения за историята на тези светини. Монах Яков не веднъж изпълни песнопения по молба на вярващите. Вечерта се отправихме обратно с парахода за Санкт-Петербург.

На следващия ден, 21 юли, участниците отпътуваха за своите страни, като всеки един от нас благодареше на Преблагия Господ за това поклонение до светините на Валаамския манастир. Изказваме искрени благодарности за професионалната организация и всеотдайност на организаторите на международния фестивал „Академия за православна музика” който е едно несравнимо духовно-музикално събитие обединяващо талантливи църковни изпълнители от целия православен свят, които с едно сърце и една душа възхваляват Всеподателя Бога за неговото човеколюбие, по думите на псалмопевеца „Ще пея Господу през всичкия си живот, ще пея на моя Бог, докле съществувам. Нека Му бъде благоприятна моята песен; ще се веселя в Господа” (Пс. 103:33-34). Именно по словата на този предначинателен 103-ти псалом прот. Кирил Попов композира своето музикално произведение и става български лауреат на Първия международен конкурс за композитори „Роман Сладкопевец” в рамките на международния фестивал „Академия за православна музика” в Санкт-Петербург. Бог да му помага да преумножи дадения му музикален талант с нови църковни творби обогатявайки църковно-музикалната съкровищница на Българската православна църква!

Участниците в международния фестивал слизат на пристанището на Валаамския манастир:

DSC 0021

Сборния хор на международния фестивал „Академия за православна музика” изнася концерт в горния храм на Валаамския манастир, диригент Алексей Жуков:

DSC 0025

DSC 0029

DSC 0028

Светогорския монах Яков (храм „Успение Богородично”, Карея) изпълнява византийски песнопения. В дясно на Никола Попмихайлов (с черната блуза) са двама хористи от столичния храм „Св. Кирил и Методий”:

DSC 0030

Поклонниците слушат с интерес изпълненията на светогорския протопсалт монах Яков, записал 5 компакт диска с византийска музика:

DSC 0031

Дивна Любоевич със Сборния хор на международния фестивал. В дясно от нея известният бас профундо Владимир Миллер:

 DSC 0338

Българските певци, участници във фестивала:

DSC 0044

 DSC 0047

 


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3auu8 

Разпространяване на статията: