Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (39 Votes)

1SAM 0295 1В Светлата седмица на Христовото Възкресение, скъпи братя и сестри в Христа, приемете като поздрав и споделете с нас двойната ни пасхална радост от събитията, с които Господ дари църковната ни община в Париж.

От 16 до 18 април наш гост беше Константийският епископ Антоний, викарий на Западно- и Средноевропейския ни митрополит Симеон.

На 17 април на архиерейската св. Литургия в храма на Богословския институт „Св. Сергий Радонежски” в Париж (на снимката в дясно) нашият енориаш богослов и иподякон Иван п. Данчев Карагеоргиев (от Стара Загора) по решение на Св. Синод на БПЦ и с благословението на нашия митрополит беше ръкоположен в дяконски чин от Команския архиепископ Гавриил, глава на епархията на руските църкви в Западна Европа, които се намират под омофора на  Цариградския патриарх.

На 18 април на архиерейската св. Литургия дякон Иван Карагеоргиев беше ръкоположен от епископ Антоний в свещенически сан и стана част от клира на Българската православна църква.

В самото навечерие на това събитие, на 17 април, от 19 часа в Българския културен институт в Париж с църковни песнопения открихме изложението „Българската икона”.

Кое обедини и превърна тези събития в радост и в тържество на Православието за сънародниците ни в Париж?

Несъмнено това беше присъствието на цялата ни българска общност - българската държава, представена от Негово Превъзходителство посланика ни във Франция г-н Марин Райков, Българския културен институт, представен от неговия директор г-жа Диана Игнатова, Българската православна църковна община „Св. патриарх Евтимий Търновски”, представена от епископ Антоний и архимандрит Емилиян, заедно с цялата ни църковна общност, Команския архиепископ Гавриил, много гости. При ръкоположението на Иван Карагеоргиев за свещеник участваха осем свещеника - предстоятелят ни архимандрит Емилиян, отец Румен Цветков от нашата енория, отец Владислав, предстоятел на храма „Св. Сергий Радонежски” в Париж, отец проф. Николай Озолин, отец Сергeй Сологуб, предстоятел на храма Св. апостол и евангелист Йоан Богослов в Медон, отец Николай Киселхов, предстоятел на храма „Св. новомъченици Димитрий и Мария и техните спътници в Компиен, отец Олег от Чешката и Словашката архиепископия и отец Йоаким от Мадагаскар. В събранието на архиереи, свещеници и миряни от различни национални църкви при ръкоположението на Иван на св. Литургия видяхме вселенската същност на Христовата църква, братството между различните православни църковни общности в Париж. Това беше показано на дело както в Българския културен институт в Париж, така и в храма, и на братската трапеза след това. Показа го и словото на митрополит Гавриил, който многократно говори не за национални църкви, а за едната, вселенска и апостолска Църква. Защото новият ни свещеник отец Иван Карагеоргиев, освен че е завършил Пловдивската духовна семинария и получил магистърска степен в Православния богословския институт в Шембези, Женева, преди това завърши с отличие, беше обикнат и духовно израсна и в руския Богословски институт „Св. Сергий” в Париж, който даде на православния свят едни от най-големите богослови на 20-ти век: отец Йоан Майендорф, отец Александър Шмеман, отец Георги Флоровски...

На изложението в Българския културен институт, което ще продължи до 11 май, достойно представиха българската икона и нашите зографи от различни иконографски школи и поколения. Присъстващите гости бяха възхитени от красотата на иконите. Красота, която не идва от този свят, но която ни кара да го обикнем, преоткривайки го. Ето и имената на иконографите - Ангел Радушев, Елена Карагеоргиева (вече презвитера), Николай Иванов и Зорница Иванова.

Изложението беше открито от посланик Марин Райков, с чието лично съдействие то се превърна в традиция. БПЦО „Св. патриарх Евтимий Търновски” като домакин беше представена от своя епископ Антоний, който изрази радоста си, че храмът на културата и храмът на вярата са се обединили посредством православната икона. След това с много обич ни поздравиха архиепископ Гавриил, отец Николай Озолин, професор по иконография при Богословския институт „Св. Сергий”, и Елена Карагеоргиева – участник и куратор на изложението, която ни въведе в съкровения свят на иконографа.

Последва прекрасното пение на църковния ни хор, в който взе участие и епископ Антоний, след което за втори път чухме словата, изпълнени с вълнение и топлина на посланик Марин Райков, който подчерта основното значение на православната ни вяра за съхранението на българската култура и идентичност.

Преосвещеният епископ Антоний донесе и отнесе радост. Сега на Томина неделя е първата богослужба на новия ни свещеник отец Иван, който тръгна по пътя и на баща си отец Йордан Карагеоргиев. А архимандрит Емилиян пожъна това, което пося: Божията милост и нов свещеник на Божията нива.

Дяконско ръкоположение за Иван Карагеоргиев в храма на Богословския институт „Св. Сергий Радонежски” в Париж. Архиепископ Гавриил чете молитвата при ръкоположението:

1SAM 0313

Пасхален водосвет в двора на института "Св. Сергий":

1SAM 0328

Откриване на изложението „Българската икона”:

1SAM 0347

Църковният хор на откриването на изложението пее заедно с епископ Антоний (последен вдясно е свещ. Иван Карагеоргиев):

1SAM 0354

Свещеническото ръкоположение:

1untitled-3 1

Ръкоположението на дякон Иван за свещеник:

1untitled-4

Новият свещеник на Българската църковна община в Париж: "Със страх Божий, с вяра и любов пристъпете!"

1untitled-6

Тържество на Православието:

1untitled-7


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3auk9 

Разпространяване на статията: