Московският и на цяла Русия патриарх Алексий Втори заяви в интервю за BBC, че процесът на преговори с Руската православна задгранична църква (основана от напусналите болшевишка Русия след 1920-1922 г. руски духовници от различни степени) върви „достатъчно успешно“, въпреки че „все още е преждевременно“ да се говори за конкретни срокове за неговото завършване.
„Нашето молитвено общение е вече възстановено. Но осемдесет години разделение са оставили, разбира се, следи в душите и в съзнанието на хората. Ние трябва да преодолеем това разделение“, заяви патр. Алексий.
При това той подчерта, че политическите причини, довели до образуването на РПЗЦ, вече не съществуват. Патриархът изрази надежда, че добрите резултати от петте проведени срещи на двете руски църкви дават увереност, че и останалите нерешени въпроси ще бъдат решени.

Що се отнася пък до енориите на Руската екзархия към Константинополската Вселенска патриаршия, патр. Алексий Втори отговори, че сред тях има хора, които са положително настроени към идеята за обединение, но има и такива, които са против.
„Тук не можем да се похвалим с големи успехи, но ние винаги сме готови за сътрудничесто, за диалог. Ние с любов си спомняме покойния архиепископ Сергий, при когото беше възстановено молитвеното и евхаристийното общение. Това беше истински успех“, заяви предстоятелят на РПЦ.
* Източник: Интерфакс
Московският и на цяла Русия патриарх Алексий Втори заяви в интервю за BBC, че процесът на преговори с Руската православна задгранична църква (основана от напусналите болшевишка Русия след 1920-1922 г. руски духовници от различни степени) върви „достатъчно успешно“, въпреки че „все още е преждевременно“ да се говори за конкретни срокове за неговото завършване.











