Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (26 Votes)

На 6 февруари беше подписан договор за безвъзмездно предоставяне на храма „Св. Богородица от Кабо“ на Българската църковна община „Св. Йоан Рилски“ в Лисабон, Портургалия.

Преговорите за предоставяне на място за молитва на българската църковна общност датират от 2005 г. Те бяха финализирани с подписването на договор в патриаршията на Римокатолическата църква в Лисабон (кардиналът на Лисабон носи и титлата патриарх – бел. ред.). На събитието присъства българска правителствена делегация, водена от зам.-министъра на културата на България арх. Георги Стоев и Константийски епископ Антоний, викарий на Западно- и Средноевропейски митрополит Симеон.

Документът беше подписан от представителя на Българската православна църква в Португалия прот. Гоце Христов и от приора на енория „Линда-а-Веля“ о. Жозе Луиш Гонсалвеш да Коща, на чиято територия се намира предоставеният храм.

На церемонията присъстваха и зам.-патриархът на Португалия еп. Жоаким Мендеш, както и съветници на кардинал-патриарха на Лисабон и Португалия дон Жозе Поликарпо.

Еп. Антоний изрази благодарност от името на БПЦ на представителите на Римокатолическата църква в Португалия за проявеното христолюбиво отношение и благородна щедрост, както и признателност към българската държава в усилията ѝ за осигуряването на храм за църковната ни община в Лисабон.

Предния ден българската делегация посети църквата „Св. Богородица от Кабо“ и енорията „Линда-а-Веля“. Бяха проведени срещи с кмета и общинското ръководство, както и с местните духовници и миряни. Еп. Антоний пожела на о. Гоце нови успехи в служението и изрази надежда повече българи да се събират за молитва в новия храм. От португалска страна беше потвърдено намерението за по-тясно сътрудничество с представителите на българската общност.

В Португалия сега има над десет хиляди българи. Повечето  са напуснали родината със семействата си в търсене на препитание и по-добър живот. Църковната община „Св. Йоан Рилски“ засега е единствената, която обгрижва нашите сънародници там. На неделните богослужения, извършвани от о. Гоце, се събират не само българи, но и други православни – руснаци, румънци, молдовци и др.

Необходимостта от място за богослужение на църковната община в Лисабон се появява през 2005 г., когато тогавашният български посланик в Португалия издава наредба, с която от съображения за сигурност ограничава достъпа на богомолци до храма в посолството. Налага се българите да търсят съдействието на Римокатолическата църква в Португалия. Преговорите за преотстъпване на храм започва Западно- и Средноевропейски митрополит Симеон. Посещение в Лисабон прави и тогавашният викарий на Западно- и Средноевропейска епрахия Тивериополски епископ Тихон. До споразумение се стига след посещението на еп. Антоний в края на октомври миналата година (тук).

Важна роля за успешния край на преговорите изиграва сътрудничеството между БПЦ и Българската държава в лицето на сегашният посланик в Португалия Иван Петров.

Римокатолическата църква дава на църковната община „Св. Йоан Рилски“ избор между два храма. Българите избират „Св. Богородица от Кабо“ заради това, че ще може да се използва само от нашата църковна община, и заради възможността да се направят някои промени в интериора, необходими за извършването на православно богослужение. На избора повлиява местоположението, добрите отношения с местния енорийски свещеник и, не на последно място – прекрасната архитектура и историческа стойност на двестагодишния храм.

Подписването на документа за предоставянето на храма „Св. Богородица от Кабо“ на българската църковна община:

Среща в кабинета на кардинал-патриарха на Лисабон:

Еп. Антоний с посланика на България Иван Петров:

Храмът „Св. Богородица от Кабо“:

Еп. Антоний, о. Гоце Христов и членове на църковната община обсъждат промените, които ще бъдат направени в интериора на храма:


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3kdac 

Разпространяване на статията: