Мобилно меню

4.1428571428571 1 1 1 1 1 Rating 4.14 (14 Votes)
Волоколамският митрополит Иларион (Алфеев) се срещна с участниците в квалификационните курсове по съвременно естествознание, организирани от Общоцърковна аспирантура и докторантура, висше учебно заведение на Руската православна църква за подготовка на висококвалифицирани кадри. 

На 5 февруари архиереят оглави св. Литургия в храма, посветен на иконата на Божията майка „Всех скорбящих радост” в Москва, в която взеха участие преподаватели от духовните школи на Руската православна църква, слушатели в курсовете за повишаване на квалификацията по съвременно естествознание. 

Обръщайки се към присъстващите, митрополит Иларион, който е ректор на Общоцърковната аспирантура, отбеляза, че учебното заведение не за първи път провежда курсове за повишаване на квалификацията на преподаватели от различни православни школи. „Съвсем скоро бяха организирани двуседмични курсове за новоръкоположените архиереи, преди това проведохме двугодишни и едногодишни курсове  за църковните администратори. И това не е случайно: Общоцърковната аспирантура и докторантура беше замислена от Негово Светейшество патриарх Кирил като учреждение, увенчаващо системата на духовното образование на Руската православна църква”, каза той. 

Говорейки за тематиката на курсовете, Волоколамският митрополит Иларион изрази надежда, че лекциите, включени в програмата, ще доведат до разширяване на кръгозора и ще повишат информираността и компетентността на курсистите в конкретни области на съвременната наука. Той отбеляза, че предметът „Концепции на съвременното естествознание”, който се преподава в семинариите, не може да няма апологетическа и мисионерска насоченост: „Както древните отци-апологети са били много добре запознати със състоянието на научното знание от тяхната епоха, така и съвременните преподаватели-апологети трябва добре да познават фактическото състояние на съвременната наука”.

„Често предмет на разсъждение за нашите апологети и мисионери се оказва науката дори не на миналия, а на по-миналия век”, отбеляза ректорът на Общоцърковната аспирантура. „Това, в най-добрия случай, предизвиква усмивки у представителите на научната общност и образованата публика, още повече, ако тази критика са чува не само от амвона, но и в средствата за масово осведомяване”.

В словото си архиереят отбеляза, че науката заема важно място в съвременната човешка култура, и изтъкна необходимостта от правилно отношение на Църквата към научното знание: „Днес Църквата е призвана да носи свидетелство в бързо променящия се свят, в който науката и технологиите имат колосална роля. Умната проповед, която не противопоставя вярата на науката, а показва специалното, значимото място на науката в човешката култура при условие, че тя уважава религиозната традиция, ще има сериозен мисионерски успех сред учените и образованите хора. Ние трябва да дадем на нашите семинаристи, на бъдещите свещенослужители, знания за съвременната наука, да ги научим да се отнасят към нея без страх, да отхвърлим предразсъдъците от миналото. Ето защо предметът „Концепции на съвременното естествознание” в семинариите трябва да има мисионерска и апологетическа насоченост, но при това трябва да бъде основан на солидни познания за актуалното състояние на научното знание”.

От името на участниците в курса изказване направи секретарят на учебния съвет на Санкт-Петербургската духовна академия протойерей Кирил Копейкин, който благодари за възможността да се осведомят за постиженията на съвременната наука „от първа ръка” – от водещи руски учени. Той изрази надежда, че подобни курсове ще се организират периодично и ще спомогнат за диалога между Църквата и научната общност. 

Справка: Общоцърковната аспирантура и докторантура е учебно заведение, организирано в началото на първосветителското служение на Руския патриарх Кирил. То е създадено с решение на Св. Синод на Руската православна църква през 2009 г. 

В Общоцърковната аспирантура има катедри по ключовите направления в църковната наука. Всяка катедра има за цел да създаде своя научна школа на основата на традициите, заложени от източно-християнското (в частност – руското) богословие, руската и чуждестранна хуманитарна наука. 

Специално внимание се отделя на изучаването на чужди езици, овладяването на методологията на научно-богословското изследване. 

Общоцърковната аспирантура предлага широки възможности за научно ръководство на аспирантите и докторантите. За ръководители и консултанти на дисертационните работи се канят руски и чужди учени - както църковни, така и светски. Целта на учебното заведение е да се създаде ново поколение църковни учени, притежаващи всички необходими навици за самостоятелна научно-изследователска работа и практическо приложение на нейните резултати в църковното служение. 

В Общоцърковната аспирантура се организират научни конференции и семинари по профилите на катедрите.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3a9hh 

Разпространяване на статията: