Мобилно меню

2.4285714285714 1 1 1 1 1 Rating 2.43 (7 Votes)
1_55.jpgНа 27 януари 2011 г. Европейският съд по правата на човека в Страсбург (ЕСПЧ) постанови решение по делото Бойчев и други срещу България. Делото засяга нахлуване на 6 април 1997 г. на няколко полицейски служители в дома на единия от жалбоподателите в Благоевград по време на сбирка на последователи на "Обединителната църква на преподобния Муун", която по това време е нерегистрирана. Полицията иззема голямо количество книги, документи и видеоматериали. ЕСПЧ установил, че акцията на полицията е лишена от законова основа, тъй като правната рамка, която я регулира, е неясна и дава на полицията широки възможности за произвол. Съдът обръща внимание, че разпоредбата на член 185 от стария Наказателно-процесуален кодекс, въз основа на който прокуратурата е дала разрешение за нахлуването, е формулирана „крайно неясно”.

Съдът също така посочва, че законодателството в България не създава яснота относно възможността на нерегистрирани религиозни общности да провеждат събрания, а съществуващата административна практика по време на събитията е интерпретирала такива събрания като незаконни. По тези причини ЕСПЧ намира нарушение на член 9 от Европейската конвенция за правата на човека (право на свобода на религията и убежденията), както и на член 13 (липса на ефективно вътрешно-правно средство за защита) във връзка с член 9. Той присъди обезщетение от 6 000 евро за тримата жалбоподатели, както и още 2 500 евро разноски по делото.

Муунистите, осъдили България, са били подпомогнати от Българския Хелзински комитет. От текста на решението на съда не личи да е ползвано становище по въпроса на дирекцията по изповеданията.

Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3axa3 

Разпространяване на статията: