На 12 декември беше открита изложба на български икони в една от най-старите църкви в Париж «Св. Петър» (12 в.), намираща се в сърцето на Монмартър. Изложението е под егидата на Френската асоциация „Приятели на артистите и писателите на Монмартър” и на Българския културен център. Експозицията е организирана с благословението на католическия свещеник Жан-Жак Лоне, съветник на архиепископа на Париж в областтта на изкуството и културата, и на архимандрит Емилиян, предстоятел на БПЦО „Св. патр. Евтимий Търновски” в Париж. Участват четирима български творци: д-р Ваня Сапунджиева, Елена Синева, Христо Попкостадинов и Людмил Коларов.
Българската православна община « Св. патриарх Евтимий Търновски » в Париж, със съдействието на която е организирано това изложение, е представена от д-р Ваня Сапунджиева, преподавател по иконография във Великотърновския университет «Св. Кирил и Методий» и Елена Синева, нейна студентка, завършила бакалаварска програма по стенопис и мозайка във ВТУ и специализация по иконография в националния Атински Капудистриев университет при професор Георгиос Кордис.
Откриването на изложението се превърна в събитие за всички присъстващи – организатори и многобройни гости - благодарение на изключително красивите икони, които достойно представят България и нейните иконографи.
Единствената присъстваща авторка в експозицията г-ца Елена Синева стана естествен център на събитието поради изключителния си талант. На фона на нейната творба-мозайка „Св. Богородица” всички гости поискаха да се снимат.
Изложбата ще продължи до 4 януари 2011 г.