Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (4 Votes)
Jesuits_PIO.jpg

Папа Бенедикт ХVІ е назначил шестдесет и еднагодишния свещеник-йезуит Джеймс МакКен (James McCann), глава на отдела за подпомагане на църквите от Централна и Източна Европа при Конференцията на римокатолическите епископи на САЩ, за ректор на Папския институт за Изтока.

Според римокатолическата агенция „Зенит“, МакКен трябва да пристигне в Рим и да пристъпи към изпълнение на своите задължения в института през септември т. г.

Генералният секретар на Конференцията на римокатолическите епископи на САЩ монсеньор Дейвид Малой (David Malloy) отбелязва, че МакКен е демонстрирал вече своята привързаност към усилията на римокатолиците от САЩ да оказват помощ на църквите в Русия, Централна и Източна Европа.

Джеймс МакКен е роден в Чикаго. През 1967 г. постъпва в Обществото на Иисус (Societas Jesu, Йезуитския орден; бел. ред.), а през 1979 г. е ръкоположен за свещеник. Изучавал е богословие в Париж, в Центъра Севр (Centre Sèvres), има магистърска степен от Йейлския университет за изследване, посветено на Русия и Източна Европа, има и докторска дисертация – от Принстънския университет – в областта на политологията, която също е свързана със събитията в Русия и Източна Европа. Досега е работил в Германия, Русия и Казахстан.

Папският институт за Изтока е създаден през 1917 г. от папа Бенедикт ХV, с цел изучаване на източното християнство. През 1922 г. папа Пий ХІ поверява грижата за този център на „Обществото на Иисус“. В действителност това научноизследователско и учебно заведение на Ватикана има задачата да готви кадри за прозелитистична дейност в следреволюционна Русия, както и в средите на руската емиграция. Сред разработките на Източния институт, например, е т. нар. „източен обряд“ (известен и като „неоуния“), който е бил обект на изследване в периода между двете световни войни. Това църковно направление представлява копие на руското православно богослужение в условията на еклисиологично единство с Рим. Много йезуити от онова време получават правото да извършват богослужение по този източен обряд.

Източник: Седмица.ру


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3k8fu 

Разпространяване на статията: