В редакцията на „Двери” получихме множество обаждания и сигнали от духовници от Западно- и Средноевропейска епархия на БПЦ, възмутени от факта, че имената им са цитирани в края на фалшивото писмо до Вселенския патриарх, приписвано на митрополит Симеон и публикувано в официалния сайт на Българска патриаршия. След първоначалния шок от безпрецедентната постъпка на хора от средите на БПЦ свещениците от Европейската ни епархия са решили да защитят имената и достойнството си.
„Двери” като църковна медия изразява готовност да даде гласност на мненията на тези свещеници, чиито имена бяха замесени в разразилия се скандал.
Първото писмо е на свещеноиконом Николай Андонов от Българската православна църковна община „Св. Йоан Кръстител” в Братислава, Словакия:
До редакцията на www.bg-patriarshia.bg
Копие: до редакцията на www.dveri.bg
Уважаема редакция,
Пиша ви относно „молбата на бившия Западно- и Средноевропейски митрополит Симеон да бъде приет под юрисдикцията на Вселенската патриаршия”, публикувана във вашия сайт.
Няма да крия, че за миг бях разгневен и ми дойдоха на сърцето множество отговори във всички възможни посоки.
Но реших, че няма да обвинявам автора на това скалъпено писание, защото е анонимен и не разбирам какви са помислите му. За мене е достатъчно, че там е моят фалшифициран подпис.
Вас бих попитал: как посмяхте да публикувате такова нещо, без да се обърнете поне към един от споменатите там „сигнатари” ("подписали" - б. р.)?
Нима нищо не ви говори ІХ-та Божия заповед?!
Нима не ви интересува авторитетът на сайта ви и още повече на Светия Синод, на когото сте медийният глас?!
В отговор бих изписал поне толкова, колкото се е постарала да сътвори ръката на писателя на фалшификата, но се боя, че ще изрека и криви обвинения. Затова ще приключа с констатацията, че никой, никога в полувековния ми живот не е успял така безпардонно да ме охули, а вие, макар и малка, все пак сте част от веригата.
Ако не публикувате тоя ми протест относно въпросната молба, оставам със съмнение за вашата добра воля.
С почит, свещеноиконом Николай Андонов,
П.С. Прощавайте, че не започнах с „Христос воскресе”, но предполагам, че и вие разбирате, че тук не Му е мястото.













