Празникът на св. Богородица – Живоприемния източник е свързан със стародавно чудо, станало преди повече от хиляда и петстотин години извън стените на Константинопол. Изворът и днес събира вярващи по всяко време на годината, а особено на празника на Живоприемния източник, който тържествено се отбелязва на Светли петък в първата седмица след Възкресението на Спасителя. „Църквата е отредила този празник, за да не остане непочетена по време на пасхалните дни и онази, която стана причина да се въплъти Божият Син и да се роди Спасителят на света“, заяви в проповедта си Приконисийският митрополит Йосиф на вчерашния празник всред пространните гробищни паркове западно от древните стени на царствения град в така известния квартал „Балъклъ“, където е и обителта с Живоприемния източник. В празничния ден тук се бяха стекли хиляди поклонници от Гърция и други страни, а сред тях бяха и шестдесетина българи, предимно студенти от Богословския факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“, които през тези дни са на поклонническо пътуване в Одрин и Истанбул. Предния ден, в четвъртък, те присъстваха на вечерното богослужението в Патриаршеския храм „Св. Георги“ в кв. „Фенер“ и бяха специално приветствани от Вселенския патриарх Вартоломей пред хилядите поклонници, изпълнили храма и двора му. В деня на Живоприемния източник студентите се събраха с хиляди други православни на молитва в храма при самия източник по време на св. Литургия, извършена от трима митрополи на Патриаршията – Приконисийски Йосиф, Мосхонисийски Апостол и Иконийски Теолипт. Митр. Йосиф ги поздрави пред всички със славянското „Христос воскресе“.
Българските богослови се поклониха и пред гробовете в двора на храма на патриарсите на Константинопол, които са допринесли за възстановяването на независимата Българска православна църква и особено на нейното патриаршеско достойнство.
Групата от БФ освен това посети Българската екзархия и храма ѝ „Св. Йоан Рилски“, българската желязна църква „Св. Стефан“ във „Фенер“, храма на св. Богородица във „Влахерна“, а днес се поклони и пред паметта на десетките български преподаватели и студенти от Богословската школа на о-в Халки (Хейбели-ада), един от Принцовите острови в Мраморно море. Там са учили и преподавали видни наши църковници като екзарх Антим, Доростолски и Червенски митр. Григорий, Варненски и Преславски митр. Симеон, йером. Неофит Рилски и др.
Утре, Томина неделя, студентите-поклонници ще присъстват и ще вземат участие с песнопения в св. Литургия, която ще отслужи българският свещеник ик. Ангел Велков в храма „Св. Йоан Рилски“ в Шишли.
Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3a3y8
| Словото стана плът |
|---|
Празникът на св. Богородица – Живоприемния източник е свързан със стародавно чудо, станало преди повече от хиляда и петстотин години извън стените на Константинопол. Изворът и днес събира вярващи по всяко време на годината, а особено на празника на Живоприемния източник, който тържествено се отбелязва на Светли петък в първата седмица след Възкресението на Спасителя. „Църквата е отредила този празник, за да не остане непочетена по време на пасхалните дни и онази, която стана причина да се въплъти Божият Син и да се роди Спасителят на света“, заяви в проповедта си Приконисийският митрополит Йосиф на вчерашния празник всред пространните гробищни паркове западно от древните стени на царствения град в така известния квартал „Балъклъ“, където е и обителта с Живоприемния източник. В празничния ден тук се бяха стекли хиляди поклонници от Гърция и други страни, а сред тях бяха и шестдесетина българи, предимно студенти от Богословския факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“, които през тези дни са на поклонническо пътуване в Одрин и Истанбул. Предния ден, в четвъртък, те присъстваха на вечерното богослужението в Патриаршеския храм „Св. Георги“ в кв. „Фенер“ и бяха специално приветствани от Вселенския патриарх Вартоломей пред хилядите поклонници, изпълнили храма и двора му. В деня на Живоприемния източник студентите се събраха с хиляди други православни на молитва в храма при самия източник по време на св. Литургия, извършена от трима митрополи на Патриаршията – Приконисийски Йосиф, Мосхонисийски Апостол и Иконийски Теолипт. Митр. Йосиф ги поздрави пред всички със славянското „Христос воскресе“.











