Към Европейския съюз започна работа Комитет на представителите на православните църкви. На заседание в четвъртък комитетът е приел комюнике, в което се казва, че диалогът между политическото общество и църквите заслужава „всяческо одобрение като проява на взаимно уважение и като израз на надежда за по-добра Европа и устойчив ред в света“. Комитетът смята, че диалогът е възможност „за прокарване на основоположни ценности и принципи, върху които е изградена европейската култура и благодарение на които тя се е развивала“. „Между тях са справедливостта, мирът, защитата на околната среда, отзивчивост пред лицето на бедността и страданието, разумно разпределение на финансови ресурси, осъждане на всеки вид насилие, защитата на децата и жените, всеобщ достъп до образование, проява на солидарност, свобода на общуването и изразяването, защита на религиозните свободи както на малцинствата, така и на мнозинството, а също и върховенството на закона“, се казва в документа.
И. д. представител на РПЦ при Евросъюза прот. Антоний Илин заяви, че Комитетът на представителите на православните църкви е призван „да направи присъствието на вселенското правосавие видимо както за политическия елит, взимащ решенията, така и за общността на експертите и средствата за масова информация в Брюксел“.
Инициативата за създаването на комитета е на Волокаламския митрополит Иларион (Московска патриаршия) и на митрополита за Франция на Константинополската Вселенска патриаршия Емануил, който пое функциите на модератор на комитета. За участие в инициативата са се отзовали Ахайски митрополит Атанасий (Гръцка църква; титулярен митрополит, т. е. без епархия – бел. ред.), Неаполски епископ Порфирий (Кипърска църква), а също и Румънската патриаршия. По този начин само Българската православна църква, която е член на държава от Европейския съюз, няма свой представител в новата организация.
В плановете на комитета влиза провеждането на брифинги, кръгли маси, семинари, тематични конференции, посветени на актуалните предизвикателства на съвременна Европа, създаване на експертни формати с участието на всички заинтересувани лица, включвайки православни политици, експерти, правозащитници, представители на СМО, научната общност и неправителствените организации в Брюксел.
Към Европейския съюз започна работа Комитет на представителите на православните църкви. На заседание в четвъртък комитетът е приел комюнике, в което се казва, че диалогът между политическото общество и църквите заслужава „всяческо одобрение като проява на взаимно уважение и като израз на надежда за по-добра Европа и устойчив ред в света“. Комитетът смята, че диалогът е възможност „за прокарване на основоположни ценности и принципи, върху които е изградена европейската култура и благодарение на които тя се е развивала“. „Между тях са справедливостта, мирът, защитата на околната среда, отзивчивост пред лицето на бедността и страданието, разумно разпределение на финансови ресурси, осъждане на всеки вид насилие, защитата на децата и жените, всеобщ достъп до образование, проява на солидарност, свобода на общуването и изразяването, защита на религиозните свободи както на малцинствата, така и на мнозинството, а също и върховенството на закона“, се казва в документа.











