Мобилно меню

4.4 1 1 1 1 1 Rating 4.40 (20 Votes)
3.jpgОт 27 до 29 май 2009 г. тринадесет семинаристи от четвърти клас, възпитаници на Софийската духовна семинария „Св. Иван Рилски”, бяха гости на Русенска епархия в рамките на тяхната годишна екскурзия из България за опознаване на църковното ни и историческо наследство. Те бяха под ръководството на преподавателите йеромонах Василий и Благовест Борисов, а в Русенска епархия бяха придружавани от Милен Бакалов, завеждащ Културно–просветния и поклоннически отдел към митрополията. Три дни те имаха възможност да се запознаят със забележителностите в Русенския регион.
 
Вечерта на вечернята срещу Възнесение многогласно семинаристко пение изпълни катедралния храм „Св. Троица”, след което учениците се запознаха с историята на катедралата и музейната експозиция. На другия ден те посетиха Регионалния исторически музей, където видяха Боровското тракийско съкровище и паметници на ранното християнство от римския град Ятрус. След това учениците се запознаха и с възрожденската част от историята на Русе, като посетиха къща-музей на Захари Стоянов и Музея на градския бит. Накрая с поклон почетоха паметта на революционерите, паднали за свободата на България в Пантеона на възрожденците.

1_15.jpgНа 28 май, Св. Възнесение, семинаристите пяха на архиерейската св. литургия, отслужена от Русенския митрополит Неофит в храма „Св. Възнесение” в Русе. В богослужението взе участие и йером. Василий заедно с предстоятеля на храма ст. ик. Иван Стойчев, втория енорийски свещеник Георги Райчев и епархийския дякон Кирил Синев. В същия ден за групата беше организирано посещение на исторически забележителности по поречието на р. Русенски Лом – Червенска средновековна крепост, Ивановски скални църкви и Басарбовски скален манастир. На Червенската крепост семинаристите се запознаха със славни моменти от историята на България, случили се в този район. В Ивановските скални църкви те разбраха за разпространението на исихазма по поречието на р. Русенски Лом и значението на местните обители като един от най-значимите духовно-монашески центрове в средновековна България.

В Басарбовсия скален манастир семинаристите бяха посрещнати от игумена на манастира архим. Емилиан. Той им разказа за живота и подвига на св. Димитрий Басарбовски, чиято почит се явява духовен мост между българския и румънския православни народи. В малката килия, където се е подвизавал светецът, всички се поклониха пред частица от мощите на преп. Димитрий Басарбовски, вградена в икона, подарена през 2005 г. на манастира от блаженопочившия румънски патриарх Теоктист. След това те се отправиха към Варненска и Великопреславска епархия, където по план продължаваше тяхната екскурзия.

2_4.jpg

4.jpg

0_2.jpg


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/33rd9 

Разпространяване на статията: