На 22 април в София бяха донесени мощите на св. Лазар Български. Те бяха пренесени с лития от храма „Св. Марина“ в двора на Софийска митрополия до катедралата „Св. Неделя“. Там беше отслужена вечерня, в която взеха участие Негово Светейшество Българският патриарх Даниил, Неврокопският митрополит Серафим и столични свещеници.
Тази сутрин патриарх Даниил оглави св. Литургия в митрополитската катедрала „Св. Неделя“. Заедно с него служиха викарните му епископи Йоан Браницки и Исаак Велбъждки, както и множество свещеници. Стотици християни се стекоха да се поклонят на мощите на св. Лазар, загинал за вярата си на 23 април 1802 г., когато бил на 28 години. Роден в с. Дебел дял, на 14 километра от град Габрово, той още като момче отишъл да работи в Мала Азия. Станал овчар при заможен турчин в село Сома, недалече от град Пергам (днес Бергама, Западна Турция). Там бил принуждаван да приеме исляма и след отказа му бил обесен заради християнската си вяра.
Мощите, които бяха донесени у нас, идват от манастира „Св. Николай Мирликийски“ на остров Андрос (Гърция). Поклонението се организира с благословението на Българския патриарх Даниил и със съдействието на фондация „Православно наследство“, гр. Женева (Швейцария).
Вчера пред медии патриарх Даниил заяви, че ще направи постъпки част от мощите на светеца да останат в България, родината на св. Лазар.
Поклонението пред реликвата ще продължи днес през целия ден.
За житието и службата на св. Лазар на български вижте тук.
Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/4p6h4
| Словото стана плът |
|---|













