По традиция преди началото на Великия пост, на вечерното богослужение в неделя, се извършва чинът на взаимното опрощение. Тази вечер в православните храмове клириците и техните енориаши ще си поискат прошка за волните и неволни прегрешения и ще навлязат във времето на поста без тежестта на обидите и лошите чувства едни към други. Тази традиция е установена като изпълнение на думите от неделното литургийно евангелско четиво: „Защото, ако простите на човеците съгрешенията им, и вам ще прости Небесният ви Отец; ако ли не простите на човеците съгрешенията им, и вашият Отец няма да прости съгрешенията ви“ (Мат. 6:14-15).
В столицата в енорийските храмове чинът на взаимното опрощение ще започне в 16 ч.
В 17 ч. в столичния митрополитски катедрален храм „Св. вмчца Неделя" ще бъде отслужена архирейска вечерня, която ще оглави Негово Светейшество Българският патриарх Даниил, а след това ще бъде извършен чинът на взаимно опрощение.
Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/4p33u
| Словото стана плът |
|---|













