Мобилно меню

4 1 1 1 1 1 Rating 4.00 (12 Votes)

/imG 5766На 11 март в Нова конферентна зала на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ започна международна конференция, посветена на дигитализацията на църковното културно наследство. Тя се организира от Богословския факултет на СУ в сътрудничество с Аристотелевия университет в Солун, Международния гръцки университет, университета „Ъшък“ в Истанбул и др.

Събитието е част от научния проект NARRATE, в който участват учени и организации от България, Гърция, Турция и Германия и се финансира частично от Еразмус плюс на ЕС.

Началото на конференцията беше дадено от доц. д-р Светослав Риболов, координатор на проекта от страна на БФ на СУ и зам.-декан на същия.

В откриването взе участие и кметът на София Васил Терзиев. В приветствието си той отбеляза важността на подобни проекти за запазване на културното наследство и посочи, че те обединяват миналото, настоящето и бъдещето. Миналото обаче трябва да бъда истински изучено и разбрано, за да можем да изведем необходимите поуки от него. То е основа за диалог на хора и общества, отбеляза г-н Терзиев и в заключение пожела успех на конференцията.

/imG 5762Приветствие към научния форум отправиха също така Алексиос М. Либеропулос, посланик на Гърция у нас, както и ректорът на СУ проф. д-р Георги Вълчев. Той приветства провеждането на подобна конференция у нас и отбеляза, че културното наследство помага да бъдат осъществени важни за миналото и бъдещето връзки. Страните на Балканите имат споделено наследство и трябва да се използват новите технологии, за да бъде то достъпно за по-широка аудитория. Приветствам това начинание, то отваря пътища едни към други, но това е дълъг път, който се надявам да бъде извървян успешно, каза в заключение ректорът.

/imG 5770Свои приветствия отправиха и представителите на другите университети и организации, участващи в конференцията, сред които Ева Шарлак от Университета „Ъшък“ и Стела Силеу от Международния гръцки университет. На откриването присъства и доц. д-р Ивайло Найденов, декан на БФ на СУ.

Работата на конференцията ще продължи на 12 и 13 март.

В днешния ден презентациите на учените са посветени на добри практики в дигитализацията на документите, етичните проблеми на дигитализацията, както и практически аспекти на дигитализацията на артефакти от Тракия. Сред лекторите са учени, свещеници, реставратори, преподаватели, докторанти  и др.

/imG 5785През следващите дни в конференцията ще бъдат обсъждани въпроси на дигитализирането на църковното културно наследство и неговото отваряне за по-широка аудитория чрез интернет ресурси за достъп.

Проектът NARRATE, от който тази конференция е част, цели дигитализирането на църковни артефакти от региона на Тракия, който се простира на територията на три държави – България, Гърция и Турция. Чрез проекта се постига популяризиране на църковното културно наследство, съхранявано в манастирите и храмовете в региона, към по-широка аудитория чрез предоставянето на безплатен достъп до църковните ценности.

Проф. д-р С. Стилианидис, зам.-ректор на Солунския Аристотелев университет и ръководител на проекта NARRATE:

/imG 5774/imG 5790

/imG 5787


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/d4p8w 

Разпространяване на статията: