Мобилно меню

4.672131147541 1 1 1 1 1 Rating 4.67 (61 Votes)

/imG 5039На 24 октомври над двеста ученици от столичното 150-о ОУ „Цар Симеон Велики“ посрещнаха Белоградчишки епископ Поликарп в актовата зала на училището. Той гостува там по покана на директорката г-жа Виолина Велкова, която пожела той да благослови учители и ученици и да раздаде учебниците на изучаващите предмета Религия. Заедно с еп. Поликарп в училището пристигнаха архим. Евтимий, духовен надзорник на Софийска епархия, ик. Костадин Тренев и йерод. Вартоломей.

Владиката извърши водосвет и поръси събралите се в залата ученици, учители, родители и гости. С това се даде символично начало на занятията по Религия в училището. В словото си архиереят благодари на г-жа Велкова за подкрепата, която оказва на обучението по Религия. „Вие трябва да сте пример за други столични директори в отношението ви към религията“, отбеляза той. Владиката увери училищното ръководство, че Църквата ще е винаги с тях и до тях. „Трябва да създаваме такива моменти като този, в които да сме заедно, да се учим едни от други, да се подкрепяме, за да ставаме по-добри“, каза архиереят.

/imG 5043Той изрази радостта си, че толкова много деца ще изучават Религия и благодари на учителката Елена Дюлгерова. После похвали учениците, които са избрали да изучават предмета Религия. Поздрави ги от името на Негово Светейшество Българския патриарх и Софийски митрополит Неофит и пожела Бог да ги подкрепя, благославя и изгражда като достойни чеда на Църквата и родината. Еп. Поликарп пожела на учениците да се учат, да станат добри хора и да следват примера на патрона на тяхното училище – цар Симеон Велики, който по време на своето управление създава условия за духовен и културен възход на България.

В приветствието си г-жа Велкова благодари на владиката за посещението му и благословението, което е донесъл. Тя разказа за възстановяването на кабинета по Религия и на обучението в него през 2021 г. (тук). „Не очаквахме, че усилията на колегите ще се увенчаят с такъв успех и с толкова много ученици за това кратко време“, каза директорката. Тя изказа благодарност на всички учители, които са причастни към това начинание.

/imG 6135След това Елена Дюлгерова покани учениците, които изучават Религия, да получат учебниците си за новата учебна година. Те им бяха връчени лично от епископа, заедно с други подаръци от Софийска митрополия.

Децата подариха на архиерея колаж от техни творби, създадени в заниманията им по Религия, и изнесоха кратка проглама с песни и стихотворения.

На празника в училището присъстваха също така Ваня Найденова, главен експерт по религия в МОН, Ваня Станчева, старши експерт от РУО София-град, и гл. ас. д-р Полина Спирова, преподавател по религиозна педагогика в Богословския факултет на СУ „Св. Климент Охридски“.

/imG 5062След това еп. Поликарп посети кабинета по Религия, който е първият в страната. Той е създаден през 2001 г. от Ваня Станчева, която тогава работи като учител по Религия в 150-о училище. Г-жа Станчева разказа на епископа за създаването на стенописите в кабинета и за своята дейност в него.

През тази учебна година сто и двадесет ученици изучават Религия в 150-о училище. Те са обединени в шест групи от 1. до 5. клас. Интересът на родители и ученици към предмета в този район на столицата е от години. След 2000-та година кметът на район „Искър“ Тодор Патриков създава условия за преподаване на Религия в детските градини и училищата в него. По онова време впечатляващ брой ученици са обхванати в заниманията по дисциплината. По-късно тези условия се променят и кабинетът по религия в 150-о ОУ дълги години остава затворен. Преди три години г-жа Велкова възстановява преподаването на предмета и с усилията на предишния учител по Религия, Божин Дончев, и на сегашната учителка Елена Дюлгерова. С всяка година все повече деца се записват на Религия.

/imG 6189От 2022 г. 150-о ОУ е базово на Богословския факултет на СУ за подготовка на бъдещи учители по Религия. То беше избрано заради добронамереното отношение и подкрепа на директорката г-жа Велкова, сериозната подготовката на учителите по предмета и добрите условия в кабинета по Религия. Сравнително големият брой групи по Религия в училището дават възможност на студентите да наблюдават и да изнасят необходимия брой уроци за тяхната педагогическа и стажантска практика.

/imG 6173


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/d6dr6 

Разпространяване на статията: