Мобилно меню

4.09375 1 1 1 1 1 Rating 4.09 (32 Votes)

2019 03 27 1210Излезе от печат сборникът, озаглавен Дневникът на Етерия. Peregrinatio ad Loca Sancta. Поклонение до Светите земи. Литургичен извор. Текст, коментар, интерпретация на Университетско издателство „Св. Климент Охридски“. Съставител на изданието е доц. дяк. д-р Иван Иванов, преподавател по Литургическо богословие в Богословския факултет на Софийския университет. Този важен извор за раннохристиянската епоха за първи път се превежда от латински на български език и се издава с научни коментари и бележки.

Освен превод на български език на дневника и коментар на латинския текст в него, изданието включва и: литургичен коментар, анализ и интерпретация на свидетелствата за богослужението по Светите места с паралели от богослужебната традиция на Църквата; анализ на библейско-археологични, топографски, духовно-аскетични и катехитични свидетелства от разглеждания период.

Сборникът е съставен след близо двугодишна работа по Проектът № 80-10-183 при Фонд „Научни изследвания“ на СУ „Свети Климент Охридски“. Над изданието работи научен екип от преподаватели от Богословския факултет в състав: доц. дякон д-р Иван Иванов – автор на предговора, увода и втората глава, доц. д-р Екатерина Дамянова, доц. д-р Костадин Нушев, доц. д-р Андриан Александров и Димитър Шишиев – автори на статии в третата глава, гл. ас. д-р Иван Илиев – преводач на латинския текст в първа глава, гл. ас. д-р Димитър Димитров – богословски редактор и гл. ас. д-р Росен Русев – коректор на гръцките текстове.

Изданието е ценно заради важните свидетелства за раннохристиянската епоха, за формирането на християнския култ и богослужебните последования на Църквата, особено в периода от 1 до 4 в.

Текстът на Пътеписа на Етерия се определя като литургичен извор, принадлежащ към западните църковни писатели от периода 4-5 в., предвид произхода на автора, но реално той предава богослужебните последования на Изтока, по-специално в Йерусалим през 4 в., и се оказва основен писмен паметник, свидетелстващ за развитието на богослужението (предимно предпасхалния и следпасхалния период). Според преданието Етерия е била богата аристократка от Галия и вероятно монахиня.

Както свидетелства текстът на Дневника, в края на 4 в. Етерия е посетила Светите земи и е описала богослужебната традиция на Йерусалимската църква. В края на 4 в. тя предприема дълго поклонническо пътуване до Светите места в Йерусалим и изключително подробно описва последованията, използвани в Йерусалимската църква по отношение на богослужението, на Литургията, на празниците, на особеностите за празнуването на Пасха – Възкресение, Възнесение, Рождество Христово, практиката в служението на свещенослужебните и църковнослужебните степени, живота на монасите и техните общности, особеностите на Евхаристията и на свързаните с нея тайнства, предимно Кръщението, светите места, храмове и светилища, молитви и обреди.

Текстът на Дневника на Етерия съдържа 49 глави и се дели на две основни части. В първия раздел на Дневника – „Peregrinatio ad Loca Sancta“ хронологично се описват пътуванията на Етерия от Йерусалим към други места, засвидетелствани в Св. Писание – от Египет през Синай, в провинция Арабия, към Сирия и Мала Азия (глави: I-XXIII). Втората част – „De operatione singulis diebus in locis sanctis“, представлява описание на богослужението в Йерусалим (глави: XXIV-XLIX).

Изданието на пътеписа на Етерия на български език го направи достъпен за по-широк кръг читатели и изследователи. Той се публикува със съответните научни-критични текстове, коментари и анализи, които, от една страна, ще запълнят липсата на информация за този писмен паметник в нашето научно пространство, а от друга – ще допринесат за допълнително обогатяване на познанието за древната литургическа и богослужебна практика на Църквата.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/udhwf 

Разпространяване на статията: