Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (21 Votes)

 MG 7313Рилската света обител тържествено отбеляза и тази година най-новия от трите годишни празници в чест на своя основател и небесен покровител – св. Йоан Рилски. Това е денят на връщането на светите мощи на всебългарския покровител от Търново в обителта, станало през 1469 г. Пътували дълго, спирали в села и градове по близо 400-километров маршрут и след около месец светите мощи били донесени в навечерието на Петровден в метоха Орлица, в началото на пролома, образуван от р. Рилска. Там и до днес се събира риломанастирското браство да почете празника на светите първовърховни апостоли Петър и Павел, на които е посветен храмът на метоха. Ковчегът с мощите останал в метоха за празника, а след това бил пренесен и в историческата обител. Тогава в нея на 1 юли 1469 г. била отслужена първата литургия в присъствието – отново след около 5 века – на нетленното тяло на пустинножителя и чудотвореца св. Йоан. Това събитие предизвикало голяма радост не само сред монасите, но и сред поклонниците на обителта. Затова се установила и традицията на третия по време на учредяване (и първи по време в реда на месеците в годината) празник, наред с успението на преподобния на 18 август и с пренасянето – скоро след прославата на преподобния – на мощите му от Рилския манастир в Средец (София) през 10 в., чествано на 19 октомври, който ден е наречен от народа Отчовден.

 MG 7463На Петровден, 29 юни, игуменът Адрианополски еп. Евлогий отслужи св. Литургия в метоха Орлица заедно с братята на манастира, а на 30 юни вечерта при стечение на стотици поклонници в самата Рилска обител започна всенощното бдение в чест на св. Йоан. Още в началото му в мантия на архиерейския трон застана Неврокопският митр. Серафим. Дошъл с благословението на Н. Св. Българския патриарх Неофит като представител на Св. Синод на Българската православна църква – Българска патриаршия, архиереят предстоятелстваше многочасовото богослужение, а на другия ден оглави и светата Литургия.

Бяха дошли много свещеници, монаси и монахини от различни краища на страната, а по традиция от последните 10-ина години на лявата певница застанаха отличните певци от патриаршеския хор в Букурещ, ръководени от свещ. Християн Тодиряну. Дясната певница по право остана за българските певци (сред тях и богословът Живко Вакански от Берово, Македония, възпитаник на БФ на СУ) под ръководството на Андрей Касабов, преподавател по църковно пеене в Богокловския факултет на СУ „Св. Климент Охридски“ и диригент на хор „Преп. Наум Охридски“. Българските певци бяха дошли от различни места, основно от София и Пловдив, но почти редовното им участие в празниците на св. Йоан Рилски ги е направило добре спят състав, който не отстъпваше на румънските професионалисти.

Бдението с изпълнението на бавни и на места протяжни песнопения продължи от 20 ч. докъм 2:30 ч. след полунощ. Тъй като тази година празникът се случи в неделя, песнопенията за празника се редуваха с неделните, т. нар. възкресни песнопения, което удължи нощното богослужение повече от 6 часа.

Късно след полунощ беше дадена почивка, а светата Литургия започна в 9:30 ч. на 1 юли и заради многото причастници продължи до след 12 ч. Междувременно през нощта някои от певците и свещениците си отидоха в своите енории, за да отслужат там светата Литургия в неделния ден. На сутринта пък дойдоха още повече поклонници, така че храмът се препълни.

Светата Литургия се ръководеше от Неврокопския митр. Серафим, като с него съслужиха Адрианополски еп. Евлогий и Главиницки еп. Йоан. Също така в литургията взеха участие архим. Теоктист (Димитров), представител на Българския патриарх при Московския патриарх и предстоятел на българското подворие в Москва, и свещеници от различни селища на страната. Молитвеното настроение владееше през цялото време и стари и млади, а многото деца, дори пеленачета, добре наставлявани от родителите си, с нищо не смущаваха реда и благоговейната атмосфера.

В края на светата Литургия митр. Серафим произнесе празнично слово, в което говори за смисъла на празника и посочи, че всички поклонници в светата обител се обогатяват духовно от своя досег със светинята, а Бог дори и на невярващите често отваря сърцата, за да почувстват силата на Божията благодат и да повярват за спасение. Архиереят преподаде отеческото благословение на Светейшия Български патриарх на всички участващи в празника. 

В отговора си на поздравленията Преосвещеният игумен от своя страна благодари на митрополита за участието му в бдението и литургията. Също така той благодари на всички, които са насочили стъпките си към Рилската св. обител, както и на отличните певци от съседна Румъния и от България, които с отличните си изпълнения украсиха богослуженията.

Снимки: Стефка Борисова

Митр. Серафим на архиерейския трон заедно със свещениците и дяконите по време на бдението:

  MG 7410

Игуменът на Рилската св. обител Адрианополски еп. Евлогий:

 MG 7459

 По време на литията всички служещи клирици бяха около иконата на св. Йоан във вътрешния притвор на храма:

 MG 7434

 MG 7423

 Българските певци на дясната певница:

 MG 7358

 MG 7600

 MG 7615


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/uxr9f 

Разпространяване на статията: