Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (7 Votes)
1_55.gifСлед 10 век по цялото протежение на северните склонове на Родопите са изградени монашески обители, които действат като центрове за утвърждаване на християнството и като книжовни школи, съобщи главният етнограф в Историческия музей в Смолян Йорданка Цветкова. Тя каза още, че за поколенията остава представата, че в тази част на планината има монашески център, подобен на Атонските манастири, наричан Родопската Света гора. Много от тях са разрушени по време на османския период, а в по-късни времена са били възстановени.

Йорданка Цветкова добави, че до момента в целите Родопи са открити и проучени следите от над 30 храма от раннохристиянския период. По нейните думи, само внушителните руини или останки от основи говорят за масово строителство на християнски храмове в Родопите през първите векове след официалното признаване на християнството в Римската империя. Тя допълни, че за покръстител на Родопите, населени по това време с тракийски племена, се счита прочутият християнски мисионер и епископ на Траянопол Никита от Ремесиана.

Най-ранният и най-големият християнски център в Родопите през 5 век е "Никополис ад Нестум (Никопол на Места), днес близо до град Неврокоп. В Смолян цялостно проучени раннохристиянски обекти от Регионалния исторически музей са раннохристиянската базилика с гробница в село Гела, базиликата с гробница край село Барутин, манастирският комплекс "Могилата" край Смолян, некрополът в село Грохотно и параклисът на крепостта „Калето" край град Девин.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/33849 

Разпространяване на статията: