Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (8 Votes)
Поморийски манастирИгуменът на манастир “Св. Георги Победоносец” в Поморие отец Йеротей ще бъде възведен в сан архимандрит. Това ще стане по време на празничната служба утре, която ще се води от Сливенския митрополит Йоаникий.

Манастир “Св. Георги Победоносец” в Поморие чества своя храмов празник на 6 май. Тази дата е избрана и за празник на град Поморие. Всяка година на 6 май в мъжкия манастир се отслужва тържествена архиерейска света литургия. Ще бъде отслужен и водосвет за здравето на богомолците. Днес в манастира тече трескава подготовка за утрешния плазничен ден. Около 10 хиляди вярващи се очакват да посетят манастира в празничния ден. До момента има записани и десет кръщенета, съобщи игуменът.

Празникът е съпътстван от панаир, на който се стичат гости и търговци от цялата страна.
2_3.gifПоморийският манастир “Св. Георги Победоносец ” е един от най-почитаните манастири в Източна България. Съществуват данни, че християнски монаси са идвали в града още през 3-4 век. Поморийският манастир е бил основан от гръцки заселници през седми век, но е бил разрушен от турците при завземането на България в края на 14-ти век. Легендата разказва, че в края на 17-ти век турчинът Селим бей, който според легендата е бил неизлечимо болен, се заселва тук и построява чифлик на мястото на предишния манастир. Една нощ на Селим бей му се присънило, че намира лековита вода в имението си. На сутринта започнал да търси мястото и намерил мраморен барелеф на свети Георги, под който бликнала водата от съня му. Селим бей пил от нея и оздравял. Според легендата след тази случка Селим Бей и цялото му семейство приели християнството. Барелефът на свети Георги все още се пази и може да се види в манастира. Селим бей построил и малък параклис до аязмото, който дал началото на сегашния манастир. След като овдовял, Селим бей дарил земите си на манастира и станал първия му игумен.

Сегашната църква е построена през 1856 г. върху основите на предишния храм. Църквата съхранява ценни икони от 18 и 19 век. Манастирът "Св. Георги Победоносец" има свой сайт, който може да посетите тук.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3k6qq 

Разпространяване на статията: