Мобилно меню

4.8666666666667 1 1 1 1 1 Rating 4.87 (15 Votes)
Днес в патриаршеската катедрала “Св. Александър Невски” беше извършена хиротонията на Величкия  епископ  Синоний. Негово Светейшество Българският патриарх Максим възведе в най-високата духовна степен ректора на Софийската духовна семинария "Св. Йоан Рилски". В богослужението взеха участие  високопреосвещените митрополити Врачански Калиник,  Видински Дометиан, Варненски и Великопреславски Кирил, Великотърносвски Григорий, Русенски Неофит, Плевенски Игнатий, Доростолски Иларион, Пловдивски Николай, преосвещените епископи Деволски Теодосий, Маркианополски Константин и Адрианополски Евлогий, Стобийски Наум и Знеполски Йоан, архимандрити и свещеници от цялата страна.

Нареченият за епископ беше отведен до олтара от архимандрит Йоан (Стойков) и протодякон Любомир Братоев.

На хиритонията присъстваха бившият премиер Симеон Сакскобурготски, г-жа Ваня Добрева, заместник-министър на образованието и науката, и проф. Иван Желев, директор на Дирекция "Вероизповедания" на Министерския съвет.

Учители, служители и ученици от Софийската духовна семинария присъстваха на хиротонията на своя ректор. В храма бяха също представители на регионалния инспекторат по образование в София, деканът доц. Емил Трайчев и преподаватели от Богословския факултет, монаси и монахини, много духовници и миряни от столицата и страната. Да споделят радостта с епископ Сионий бяха дошли неговите духовни чада йеромонасите Поликарп, игумен на Руенския манастир "Св. Йоан Рилски", Антим, игумен на Клисурския манастир "Св. Кирил и Методий", и Стилиян от манастира "Св. Петка" край с. Бистрица, София, както и архимандрит Антоний, учител и ефимерий на Пловдивската духовна семинария "Св. Кирил и Методий".

На присъствалите при ръкоположението на епископ Сионий бяха раздадени метални иконки на св. Богородица и кръстчета за спомен от събитието.

При хиротонията в св. олтар новият архиерей на БПЦ получи знаците на епископския сан –сакос, омофор, енголпие и митра.

В края на богослужението Негово Светейшество патриарх Максим поздрави нововъздигнатия епископ, като му напомни, че за свещения подвиг на епископското служение човек има нужда от Божията благодат. Първойерархът призова епископ Сионий да не занемарява своите дарби и да проси Божията подкрепа в борбата с човешките немощи, като му цитира думите на св. апостол Павел към учениците му Тимотей и Тит (1 Тим. 3:2 и Тит 1:7).

След това патриарх Максим връчи на младият архиерей жезъл като символ на епископското служение.

В отговор новоръкоположеният епископ благодари за високото доверие – удостояването му с най-високия духовен сан. Този сан означава предано служение на св. вяра, означава да бъдеш посланик вместо Христа сред народа, каза архиереят.

Величкият епископ Сионий обеща да пасе Божието стадо доброволно, без стремеж за печалба, като се старае да бъде пример за него. Той каза, че ще следва традицията на небесните ангели на българския народ – св. Патриарх Евтимий, св. Йоан Рилски, св. Киприян Московски (Цамблак) и др. В края на словото си архиереят благодари на Негово Светейшество патриарх Максим и на своя духовен старец Видинския митрополит Дометиан.

След това прозвуча многолетствие за новия епископ на БПЦ.

При излизане от патриаршеската катедрала “Св. Александър Невски” Величкият епископ беше посрещнат от строените семинаристи, които изпяха “Достоен!”

По-късно в приемния салон на Синодната палата своите поздравления към него поднесоха и официалните лица. Приветствен адрес от зам. министър-председателя и министър на образованието и науката доц. Данаил Вълчев прочете зам.-министър Ваня Добрева. Проф. Иван Желев, директор на Дирекция “Вероизповедания” към МС отправи приветствие към Величкия епископ Сионий. (Целият текст тук). Той поднесе и картина, дар за епископа от премиера Сергей Станишев. Поздравление от името на проф. Огнян Герджиков, председател на парламентарната комисия по правата на човека и вероизповеданията прочете Росица Станимирова, експерт в комисията. Приветствие отправи и деканът на Богословския факултет в София доц. Емил Трайчев. Той каза, че днес заедно с епископ Сионий тържествува цялата академична общност, защото се дава отново титлата на университетския покровител св. Климент.

Величкият епископ Сионий получи приветствия и подаръци от Международната фондация “Европейски форум”, фондация “2000 години Рождество Христово”. Представителите на регионалния инспекторат по образованието в София в приветствието си към епископ Сионий му пожелаха все така да бъда “ревностен пазител на чистотата на православната вяра” и да продължи с грижите и напътствията към поверените му ученици. Те му подариха детска рисунка “Благовещение” върху коприна.

От името на учителите и служителите от Софийската духовна семинария приветствие към ректора-епископ произнесе учителият Симеон Дивчев. Архимандрит Антоний поднесе поздравление от името на ръководството на Пловдивската духовна семинария и букет от седем рози – символ на седемте тайнства, които сега епископ Сионий ще може да извършва в тяхната пълнота. От името на братството на Клисурския манастир йеромонах Антим произнесе емоционално приветствие към своя духовен старец. Той напомни, че епископ Сионий е “духовно роден в обятията на нашия манастир”, а йеромонах Антим след това е вървял по проправените от епископ Сионий пътеки на игуменското служение. Той пожела на нововъзведения архиерей Христос да го дари със сили и вдъхновение. Епископ Сионий получи поздравление от учениците на Софийската духовна семинария, от митрофорен иконом Александър Карягин, предстоятел на руското подворие у нас, който му подари руска икона със златен обков.

В края на тържеството Величкият епископ Сионий благодари за голямата чест, оказана му с днешната хиротония, и обеща да служи с всички сили на Православната църква.

“На добър час!” – пожела на новия епископ Негово Светейшество патриарх Максим.

Накрая беше отново изпято многолетствие.

След това официалните гости бяха поканени на празничен обяд. Менюто включваше: салата от домати и краставици, зеленчукова супа с кротони, панделки със зеленчуци, боб плакия, чушки пълнени с боб и картофи, тиквички пълнени със зеленчуци, баница със спанак, постна торта, сушени плодове, пет вида хляб.

И този път декорацията на празничната трапеза се различаваше от предшестващите.

Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/33c4k 

Разпространяване на статията: