Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (43 Votes)
архимандрит НаумАрхимандрит Наум ще бъде воден за ръкоположението (хиротонията) си към олтара на патриаршеската катедрала, ставропигиалния храм-паметник "Св. Александър Невски" от своя събрат архимандрит Йоан и дякон д-р Иван Иванов, служащ в катедралата. В олтара о. Наум ще бъде хиротонисан за Стобийски епископ от Негово Светейшество Българския патриарх Максим на 17 март.

архимандрит Йоан На другия ден архимандрит Йоан ще бъде воден за ръкоположението си към олтара от архимандрит Сионий и дяк. И. Иванов. Негово Светейшество ще го хиротониса за Знеполски епископ.

архимандрит СионийВсе още не са уточнени  кои духовници ще водят архимандрит Сионий към олтара, тъй като неговото ръкоположение е другата седмица - на 24 март. Той ще бъде Велички епископ.

И трите ръкоположения на епископите ще се извършат в патриаршеската катедрала "Св. Александър Невски" и в тях ще вземе участие целият Св. Синод на БПЦ (освен отсъстващите по извинителна причина митрополити).

Вече се уточняват подробности от последованието на епископските хиротонии с участниците в тях. 

Епископската хиротония се извършва по време на св. Литургия. Негово Светейшество ще оглави богослужението и ще извърши ръкоположението. Хиротонията на епископ става по време на песнопението „Святий Боже”, т. е. в началото на св. Литургия. При ръкоположението новият епископ получава знаците на епископската власт – сакос, голям омофор, митра, жезъл, трикирий и дикирий.

В хиротонията не е пренебрегната и ролята на миряните. Ръкополагащият духовник се обръща към народа в храма с въпроса: „Достоен?”, т. е. дали кандидатът за епископ е достоен за това служение. Народът съответно отговаря "Достоен!". Но има право да каже и "Недостоен!". В такъв случай трябва да се спре ръкоположението и да се продължи в друг ден след проучване на основанията за отрицателното мнение.

След хиротонията новият епископ взима участие в св. Литургия и като новоръкоположен дори заема първенстващо място сред другите епископи по време на първото си богослужение с тях.

Ръкополагането на епископ в Православната църква може да се извърши от най-малко двама епископи.

Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/33c8p 

Разпространяване на статията: