Мобилно меню

4.2 1 1 1 1 1 Rating 4.20 (5 Votes)
Чест и отговорност е да бъдеш игумен на най-големия и един от най-старите манастири в България - Рилския манастир, каза в интервю за агенция “Фокус” Адрианополският епископ Евлогий, игумен на Рилската Света обител.

Манастирът води началото си от Х в., разказа дядо Евлогий, основан е от Св. Йоан Чудотворец. През петвековното турско робство не е преставал да бъде духовно огнище и подкрепа за българския народ, упование в едно бъдещо свободно отечество. Тук се е запазил славянският език в богослужението, създавали са се много писмени паметници, които са събуждали самосъзнанието на българския народ. И най-вече през Възраждането манастирът е играл изключително важна роля, спомогнал е за утвърждаване на идеята не само за духовно, но и за политическо освобождение. Това действително е едно духовно средище, което до ден-днешен не е преставало да бъде от огромно значение за българския народ, посочи епископ Евлогий.
Той е игумен от година и два месеца. При поемане на ръководството епископ Евлогий си бе поставил две задачи – да увеличи броя на братството и да върне имотите на Рилския манастир. “В материалната сфера нещата се възстановяват по-лесно, докато в духовната се изисква време, търпение и духовна енергия”, коментира игуменът. За този кратък период монасите вече са 8. “Последният брат подстригахме през април 2006 г., имаме и нов послушник”, посочи дядо Евлогий.

Имотите на Рилския манастир са върнати с решение на Поземлената комисия още при предшественика на епископ Евлогий. Една част от тях са обявени за резерват, другата част – за природен парк. Проблемът е, че в тази територия има много заварени обекти с нови собственици, получили нотариално заверени документи за собственост по различни начини. “Ние не можем да се съгласим с всички и затова още покойният дядо Йоан беше завел необходимите дела и ние просто ги продължаваме. Надяваме се, както навремето бяха върнати имотите на Католическата църква със закон през 1992 г., по същия начин да се предприемат законови мерки, за да може по същия начин да се върнат имотите не само на Рилския манастир, но и на Православната църква”, смята игуменът. Той отбеляза, че при национализацията земите са били отнети еднократно, а сега се връщат “на парче” и много трудно.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/33yf8 

Разпространяване на статията: