Мобилно меню

4.7333333333333 1 1 1 1 1 Rating 4.73 (15 Votes)
Днес беше отслужена панихида по случай 40-ия ден от кончината на земния път на един забележителен българин - Димитър Методиев Григоров, главен диригент на хора при столичния храм "Св. Седмочисленици".

Панихидата беше отслужена с благословението на Негово Светейшество Българския патриарх и Софийски митрополит Максим от Русенски митрополит Неофит, председател на Просветната комисия на Св. Синод, в съслужение с архимандритите Наум, главен секретар на Св. Синод, и Йоан, протосингел на Софийската митрополия, и храмовите духовници. Накрая прочувствено слово произнесе митрополитът, който е не просто най-музикалният български архиерей, но и професионалист-музикант. Към опечалените се обърна и ставрофорен иконом Грозю Грозев, бивш ефимерий в "Св. Седмочисленици" и в патриаршеската катедрала "Св. Александър Невски".

Песнопенията изпълни храмовият хор под диригентството на опечалената съпруга Снежана Григорова. След панихидата хорът изпълни още няколко молитвени песнопения в памет на покойния си главен диригент. Те наистина пяха просълзени, "тъй както през сълзи се пей", по думите на поета. Но пяха съвършено, за да изразят почитта си към незабравимия маестро, който държеше изпълненията им, дори и на требите, винаги да са по човешки съвършени.
Тук поместваме материал в памет на Димитър Григоров, който тъкмо днес излезе и в енорийския вестник на храм "Св. Седмочисленици":

На 11 декември 2006 г. си отиде завинаги от нас Димитър Григоров – гл. диригент на хора при храм “Св. Седмочисленици”. Едва на 38 години, Димитър Григоров беше признат за един от най-добрите ни български хорови диригенти още приживе, като за краткия си, но изключително стойностен и изпълнен с много труд и всеотдайност живот, той показа, че за голямото изкуство няма граници, а то е широко отворено поле за изява на дух и отдаденост.

Димитър Григоров е потомък на семейство, което три поколения назад е тясно свързано с църквата. Неговият дядо е свещеник и дълги години служи на Бога в църквата на с. Ломци, Поповска духовна околия. Баща му методи Григоров има богословско образование и се изявява като музикален педагог и е най-добрия църковен диригент в гр. Сливен. Чичо му Тодор Григоров също е с богословско образование и е известено име сред музикалните среди.

В 103 годишната история на хора все бележити музиканти са поемали длъжността главен диригент на този състав. Най-голям принос в миналото е имал големият наш композитор, музикален изследовател и диригент – акад. Добри Христов, под чието ръководство хорът е достигнал за времето си своя разцвет. И точно затова Димитър Григоров се чувстваше морално задължен да създаде и поддържа най-високи критерии за състава, като го нареди между водещите църковни хорове в страната.

Димитър Григоров пое ръководството на хора при храм “Св. Седмочисленици” през месец август 1992 година, като две години преди това беше с длъжност “помощник диригент”, което му даде възможност да се запознае обстойно с особеностите в реда на църковните богослужения и практики.

През есента на 1992 г. като помощник диригент е назначена Снежана Григорова – студентка по хорово дирижиране в ДМА “Панчо Владигеров” и негова съпруга. Двамата започнаха да работят с голямо желание и упоритост като много добър екип, което бе в голям плюс за развитието на хора.

Църковния хор по начало има своя специфика и за да бъде на висота не е достатъчно да разполага само с добър диригент, певци и репертоар. Безусловно е необходимо в него да има молитвен дух, който да се предава на богомолците по време на богослужение и да ги удовлетворява в техните духовни потребности. Това Димитър Григоров постигна с невероятно чувство за дълг и отговорност към всичко, което се отнасяше за възхода на състава, с цената на много труд и постоянство, което разбира се доведе през годините до голямата известност и признание от страна на музикалните среди, както в България, така и в Европа.

Под ръководството на своя диригент хорът годишно участва в повече от 120 обществени богослужения (Литургии и всенощни бдения) и над 600 частни служби (панихиди, венчавки, молебени и пр.). Притежавайки един сравнително богат репертоар, който включва църковни композиции на най – известните автори .  Службите винаги са се превръщали в своеобразен празник за богомолците в храма, които идват, за да се насладят на красивото и молитвено пеене на хора.

Ако се върнем в годините назад, ще видим каква огромна по мащабите си дейност е минала през ръцете на този толкова млад диригент. Освен строгото съблюдаване и изпълнение на своите задължения към храма, с горещата подкрепа на настоятелството и най-вече на неговия председател, популяризирането на православната църковна музика вече надхвърля пределите на храма.

Първата изява е на 21.ХІ.1993 г. в зала “България” в концерт, посветен на Деня на християнското семейство, като тези участия са в няколко последователни години. Следват - Първия фестивал на източноправославната музика в гр. Сливен 1994 г., поклоническо пътуване в Гърция, 1995 г. През 1996 и 1997 г. в з. “България” хорът представя наградени църковни композиции от Третия и Четвъртия конкурс за български литургични песнопения “Нека бъдем по-добри”. Издадени са 3 аудиокасети в рамките на няколко месеца. През 1998 г. Димитър Григоров бе поканен в Белгия от голямата  певица и родолюбива българка г-жа Мария Христова-Клейманс, за да прокара тенденциите на европейското ансамблово музициране и у нас. Това е повратен момент за Димитър Григоров и хора, тъй като е началото на още по-прецизното и детайлно оформяне на красивия звук на състава. Следват сериозните задгранични турнета на хора, като започнем от Белгия м. май  2000 г, където в рамките на няколко концерта се изпълняват части от “Всенощно Бдение” опус 37  и “Литургия” опус 31 на С. Рахманинов.  През 2001 хорът е три пъти в Испания, като изнася множество концерти с православна музика в рамките на големи и  престижни фестивали. Следват Белгия и Холандия (Амстердам, Утрехт, Антверпен, Лийфдаал, Брюксел и Вилворде), участие в най-престижните европейски фестивали за стара музика – “Festival Oude Muziek” в Утрехт и “Festival Van Vlaanderen-Laus Polyphoniae” в Антверпен. През май 2002 г. съставът е поканен в ММФ “Пражка пролет”, а през април 2002 г. е участник в 38-мия ММФ на камерната музика в Пловдив. Поредното признание за усилията си, Димитър Григоров и хорът на храм “Св. Седмочисленици” получава чрез поканата за участие през октомври в Европейския фестивал на изкуствата “Europalia 2002”, заедно с най-видните представители на българската култура. под патронажа на Президента на България и Краля на Белгия. Документални кадри от изявите на състава са излъчени по “EURONEWS”. Междувременно е издаден втория компактдиск на хора.

Интересен момент е началото на съвместната дейност на хора с камерния ансамбъл “Софийски солисти”, в рамките на ММФ “Софийски музикални седмици”, няколко години подред.  През юли 2003 хорът е на едно от най-интересните си пътувания – Англия, участвайки в 12 от най-реномираните фестивали за старинна, религиозна и сакрална музика в страната. През октомври, 2004 г. Д. Григоров е с хора в гр. Бон, Германия, като съпътстващ изложбата на Тракийското златно съкровище, а в Белгия, през декември, същата година с “Hermes ensemble” изнасят уникален съвместен концерт.

2005 година бе също наситена с много интересни концерти, между които в криптата на “Св. Ал. Невски”, Пантеона в Русе, и разбира се участието в мегапроекта на операта “ETRE DIEU” по либрето на художника Салвадор Дали, представена в родния град на художника – Фигерес, Испания.

2006 г. по случай 250 г. от рождението на В. А. Моцарт, хорът представя “Missa Brevis” KV 140 отново с КА “Софийски солисти” в двата най-реномирани МФ – “Софийски музикални седмици” и “Мартенски музикални дни”- Русе.  Те преминават при голям успех и завидни критики от страна на цялата ни музикална общественост. Следват отново два концертни тура в Испания, през април и август, а юни – Солун, Гърция и септември - Талин, Естония.

Не може да не споменем и издадените 7 CD-та, записите и снимките за БНР и БНТ, изцяло свързани с представянето и популяризирането на православните песнопения.

През 1995 г. Димитър Григоров спечели конкурс за асистент по хорово дирижиране в АМТИИ - гр. Пловдив, където  работи 11 години и обучаваше стотици студенти в специалностите “дирижиране” и “курсов хор”, а от 1999 година бе и автор и водещ на предаването “Музика сакра” на програма “Христо Ботев” на БНР, като предаванията му влизат в Златния фонд на радиото.

В заключение можем да обобщим, че през тези 14 години, под диригентството на Димитър Григоров, хорът при храм “Св. Седмочисленици” е в постоянен възход, придобива широка популярност и признат е за един от най-добрите камерни ансамбли не само у нас, а и оттатък границите на родината ни. Нашият диригент вложи всичките си сили, знания, себеотдаване и неуморно работи за израстването на един хоров състав, който носейки името на Светите Седмочисленици успя да покаже пред света православната ни църковна музика в цялата и красота и богатство, както и да докаже, че когато човек е безспорен талант, с вяра в сърцето и с труд – постига всичко. За съжаление неговият път свърши ненадейно, в разцвета на силите и възможностите му, когато той имаше още много какво да направи и да покаже, с езика на хоровата църковна музика, на която той посвети живота си. До последния си дъх той беше отдаден на това голямото изкуство.

Димитър Григоров остави  дълбока рана в сърцата на всички, които го познаваха и обичаха, защото той бе пример за изключително висок морал съчетан с талант и добре изпълнен дълг в живота. Споменът за него  ще бъде винаги с нас!

Блажена да бъде паметта му. Бог да го прости и упокои.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/33yf6 

Разпространяване на статията: