„Няма да допусна на базата на религиозни признаци да се създаде конфликт в столицата“ – това каза столичният кмет Бойко Борисов на пресконференция днес. Той съобщи, че е поканил на среща утре главния мюфтия Мустафа Алиш Хаджи и ходжата на джамия „Баня Башъ“ в центъра на София, за да ги убеди да намалят звука на високоговорителите на джамията.
Столичният кмет е разговарял по този проблем и със зам.-председателя на ДПС Касим Дал. Борисов каза, че ще търси контакти и с лидера на „Атака“ Волен Сидеров, за да не се политизира проблемът и посочи, че в България трябва да има голяма етническа толерантност, защото мюсюлманите са стотици хиляди, а българите са милиони и изповядват православието. „Този проблем е много опасен и ако го пуснем да се развие, ще бъде пагубен за всички“ – каза той.
По повод жалбите от граждани за високия звук от високоговорителите на джамията в центъра на София, на 29 юни Столична община сезира с писмо Дирекцията по вероизповеданията при Министерски съвет с молба да се вземат мерки по този проблем, каза на свой ред зам.-кметът по образованието и вероизповеданията Йорданка Фандъкова. Тя изрази надежда, че главният мюфтия и ходжата ще дойдат утре на срещата със столичния кмет, за да се намери най-доброто решение.
Йорданка Фандъкова припомни, че София от много години е символ на религиозната толерантност.
* Източник: БТА
„Няма да допусна на базата на религиозни признаци да се създаде конфликт в столицата“ – това каза столичният кмет Бойко Борисов на пресконференция днес. Той съобщи, че е поканил на среща утре главния мюфтия Мустафа Алиш Хаджи и ходжата на джамия „Баня Башъ“ в центъра на София, за да ги убеди да намалят звука на високоговорителите на джамията.











