Хиляди жители на Смолян и гости на града се стекоха пред църквата „Св. Висарион Смолянски“ за нейното освещаване, предаде Радио „Фокус“ – Смолян. Гости на освещаването са министър-председателят Сергей Станишев, министърът на регионалното развитие и благоустройството Асен Гагаузов, министърът на културата Стефан Данаилов, омбудсманът Гиньо Ганев, кметът на гр. Смолян Дора Янкова, кметът на Пловдив Иван Чомаков и др. Вицепремиерът и министър на държавната политика при бедствия и аварии Емел Етем подари на храма икона на св. Богородица, а от името на Ахмед Доган министър Етем подари икона на св. вмчк Георги Победоносец.
Вчера Пловдивски митрополит Арсений, в съслужение с митрополитите Русенски Неофит и Ловчански Гавриил, освети църковната утвар на храма. На тържеството присъстваха духовници от Румъния и Русия. Днес в олтара бяха вградени мощи на св. Марина, дарени от Пловдивския митрополит.
Дарителите Златка и Тодор Баткови бяха обявени за почетни граждани на Смолян. Тодор Батков заяви от трибуната, че сега е време да си помагаме, защото страната е на кръстопът и е особено важно нацията да се съхрани, а не да се пръска по света. „Всички заедно – политици, бизнесмени, бедни и богати, млади и стари трябва да се обърнем към вярата и св. Българска църква, за да не изчезнем като нация от света“ – посочи Батков. Накрая на словото си той пожела Бог да закриля Родопите и България.
Премиерът Станишев заяви, че днешното освещаване на втория по големина православен храм в България е доказателство, че само така нацията може да се обедини и да бъде силна. „Сред публиката виждам хора от всички краища на България и света, които са дошли за откриването на новопостроения храм и това е пример, че хората се обединяват около вярата“, каза още премиерът.
След това беше организирана трапеза за над пет хиляди души.
В града започна и дарителска кампания за набиране на средства от картички. Събраните средства ще бъдат използвани за изграждане на монумент на св. Висарион Смолянски до едноименната църква. Картичките са на различна стойност и по думите на кмета на Янкова това ще бъде приносът на общината и гражданите към паметта на светеца.
Новата църква „Св. Висарион Смолянски“ е една от най-внушителните и модерни църкви на Балканите. В нея ще могат да се черкуват над петстотин богомолци. С комплекса от неделно училище, крипта и богата музейна експозиция храмът ще се превърне в духовно и културно средище на Родопите, убедени са местните общинари.
Всички са единодушни, че е назрял моментът Смолян отново да стане център на епархия. Идеята за това е била приета на Църковно-народен събор още през 1921 г. Заради политическата ситуация обаче решението така и не става факт. Идеята за отделяне на Смолянска епархия от голямата Пловдивска епархия е подкрепена и с гражданска подписка. Адв. Батков зарадва смолянчани с новината в края на септември, когато се осветиха камбаните на църквата „Св. Висарион Смоленски“. Преди няколко дни обаче Пловдивски митрополит Арсений заяви, че не вижда необходимост Смолян да се отдели като център на самостоятелна епархия. Ако тази идея най-накрая се реализира, много повече млади хора ще бъдат изпращани да изучават духовните науки, а и по-бързо ще се решават църковните дела, надяват се родопчани, тъй като сега църковните отци са много малко, повечето църкви нямат служители и местните хора се молят поне на големите празници да дойде свещеник.
* Източник: „Фокус“
** Снимка: в-к „Сега“
Хиляди жители на Смолян и гости на града се стекоха пред църквата „Св. Висарион Смолянски“ за нейното освещаване, предаде Радио „Фокус“ – Смолян. Гости на освещаването са министър-председателят Сергей Станишев, министърът на регионалното развитие и благоустройството Асен Гагаузов, министърът на културата Стефан Данаилов, омбудсманът Гиньо Ганев, кметът на гр. Смолян Дора Янкова, кметът на Пловдив Иван Чомаков и др. Вицепремиерът и министър на държавната политика при бедствия и аварии Емел Етем подари на храма икона на св. Богородица, а от името на Ахмед Доган министър Етем подари икона на св. вмчк Георги Победоносец.











