Мобилно меню

4.7424242424242 1 1 1 1 1 Rating 4.74 (66 Votes)

1 Arhim.Amvrosii i shiieromDИгуменът и братството на Зографската обител изпратиха отворено писмо, което беше публикувано късно снощи на синодния сайт. В писмото се твърди, че през последните месеци се провежда клеветническа кампания срещу манастира. От братството все пак признават: „Донякъде и ние с нашите човешки слабости сме виновни за това“. Съобщава се, че създалата се ситуация и проблеми са били обсъдени в кореспонденция със Софийска св. митрополия. „Бихме искали да уверим вярващите, че манастирското ръководство взе необходимите мерки за преодоляване на смущенията“. За съдържанието на кореспонденцията със Софийска митрополия не се дават сведения (най-вероятно са разисквани проблемите, довели до известните решения на Софийския епархийски съвет – вж. тук и тук).

„От друга страна, – заявяват братята, – тези прояви на човешка слабост и грешки се използваха извънредно активно от определени среди и станаха повод за обвинения срещу манастира“, които били „изцяло клеветнически“. Цитира се името на архим. Никанор и неговото писмо Право на отговор: „Старият стил и старостилието“ от 26 ноември т. г., публикувано в Двери.бг, както и новината за решението на Софийския епархийски съвет да изпрати Увещателно послание до отклоняващите се по пътя на псевдомонашеството (виж – тук).

„Германският манастир също стана обект на нападки и злостни клевети“, се казва в писмото, подписано от Зографския игумен (виж новината в Двери за решението на Софийска митрополия по този казус, както и краткия исторически коментар „За историята около Германския манастир“).

Според писмото, „в тези и редица други материали по некоректен начин се смесват действителни събития с предположения и фантазии, за да се създаде образ на Зографските монаси като ръководители към разкол и нездрави разбирания“.

„Ние считаме себе си за верни чеда на Едната Свята Православна Христова Църква, която е една и съща, т. е. едно Тяло Христово, както на Св. Гора, така и в България и навсякъде другаде, където е налично евхаристийно общение с Тялото и Кръвта Христови между Поместните църкви, независимо по кой календар служат те. Братството ни няма и не може да има за цел подклаждането на каквито и да било действия, водещи до църковен разкол“.

След това авторите на писмото преминават към друга група проблеми, свързани с обвинения за загубване на българския характер на Зографската св. обител. Източникът на тези дезинформации не се споменава, но братята посочват, че тези клеветнически обвинения били пратени до „управленски учреждения на българската държава“, и уверяват, че са „наясно откъде се разпространяват горепосочените слухове и клевети. Молим се Бог да прости на тези хора и да ги доведе до покаяние“.

И по-конкретно за тези разпространявани в обществото твърдения се казва:

„Паралелно с това е налице създаване на постоянна дезинформация в управленските учреждения на българската държава, както и сред църковната йерархия. Разпространява се слухът, че Зографският манастир е пълен с руски монаси и българският му характер е сериозно застрашен. Подобни слухове се използват включително с цел да се внушава, че манастирът не е в състояние добре да управлява имотите си в България, което създаде сериозни проблеми пред манастирското ръководство съвсем неотдавна“.

Игуменът на обителта архим. Амвросий и монасите уверяват всички българи най-отговорно, че „българският характер на манастира“ остава „ненакърнен и незастрашен от нищо“ и заявяват: „Не е излишно да се знае, че този статут на манастира е закрилян не само от хилядолетната традиция, но и от международни договори – чл. 13 на Северския мирен договор (1920 г.), потвърден от протокол № 16 от Лозанския договор (1923 г.). В братството ни освен българските монаси и послушници, които са преобладаващо множество, живее един руски монах, който е пълноправен член на братството и е записан в манастирския монахологий (списък на монасите в един манастир – бел. ред.). Използваме случая да помолим вярващите да се молят за отец Пафнутий (това е името му), защото неотдавна лекарска диагноза установи раково заболяване. В братството ни живеят и няколко послушници от други народности – молдавска, украинска, латвийска, грузинска. Също така са налице и няколко йеромонаси със статут на гости на манастира (незаписани в братството) от българска и руска народност, които спомагат за неотклонното извършване на ежедневния богослужебен кръг. Всичко това е изцяло в традицията както на нашата св. Обител (което е видно от списъците на монасите през вековете, налични в архива ни), така и на останалите манастири на Св. Гора, където във всяка обител са налице монаси от различни народности. Защото според евангелското учение „няма вече юдеин, ни елин, ... всички вие едно сте в Христа Иисуса“ (Гал. 3:28). Едновременно с това съзнаваме отговорността си пред Родината за запазване на статуквото на манастира и не бихме допуснали то да се промени“.

(цялото писмо вижте – тук)

/image 4921157 407От своя страна архимандрит Никанор още тази сутрин излезе с изявление по повод отвореното писмо на игумена на Зографската св. обител, в което той се споменава поименно. Той заявява, че публикацията му в Двери „Право на отговор: Старият стил и старостилството“ не съдържа клевети, а за всяко твърдение Софийска митрополия разполага с документи и писмени свидетелства. Архим. Никанор обаче изразява дълбоките си почитания към игумена на Зографската св. обител и се извинява, че е „огорчил своите събратя, подвизаващи се в единствената ни останала славянобългарска обител на Светата Атонска гора“. И по-конкретно архим. Никанор настоява за правотата на следните си твърдения:

Относно домашната „богомолна“ (вероятно имат предвид параклис – бел. ред.) на отец Станой: „Посещенията на част от зографските братя, включително и на дълбоко почитания от мене дядо Игумен в домашния параклис на отец Станой са общоизвестен факт, който е и писмено засвидетелстван в някои от отправените до Софийска св. митрополия писма от последoватели на т. нар. стар стил“.

Относно неправомерното пострижение на монаси от йеромонах Козма Зографски в Люляковския манастир в Сливенска епархия: ​„Този факт е засвидетелстван лично от йеромонах Козма Зографски в негово писмо до Софийска св. митрополия с вх. номер 1356/26.7.2017 г.“.

Архим. Никанор допуска, че може да е бил дезинформиран относно следното си твърдение: „Архимандрит Амвросий дори пожелава да го (о. Станой-Харалампий – бел. ред.) постави за ефимерий в Зографския манастир, но този опит среща яростна съпротива от страна на постоянно живеещите в манастира братя и след няколко дни „йеромонах Харалампий“ е качен на борда на ферибота за Урануполи“. И уточнява: ​Тези обстоятелства са ми споделени пред свидетели-клирици от брат на Зографския манастир. Дори и да сме били подведени от този зографски брат, то в написаното аз не виждам нищо, което да злепоставя честта и доброто име на когото и да било. Отец Станой към онзи момент не е бил аргосан и при определени условия наистина би могъл да изпълнява обязаностите на ефимерий в Зографския манастир, ако такава нужда е имало“.

Относно казуса с руската гражданка Надежда Рахманова архим. Никанор твърди, че „тези твърдения се основават на писмо, изпратено от посочената руска гражданка и заведено в деловодството на Софийска св. митрополия под номер 1220/5.7.2017 г. Допълнително по този сигнал е извършена проверка от органите на МВР, като материалите са изпратени по компетентност в Софийска градска прокуратура, откъдето са върнати и приложени към дело“.

Архим. Никанор подкрепя зографските братя във всичко останало, което са споделили в своето писмо. Той съжалява, че изнесените от него информации са били поставени в контекста на съвсем други събития и така неволно е огорчил зографското браство. „Простете, дядо игумене, простете мили братя!“, завършва писмото си софийският клирик.

На снимките: горе – посвещаването на йеромонах Висарион в схима от зографския игумен архимандрит Амвросий, извършено в Германския манастир край София (и двамата клирици на Вселенска патриаршия); долу – архим. Никанор Църногорски.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/ua8d4 

Разпространяване на статията: