В интервю за БТА, цитирано от в-к „Монитор“, Сливенски митрополит Йоаникий каза, че Св. Синод не се е занимавал с темата за отварянето на досиетата на висшите духовници. Според митр. Йоаникий по отношение на досиетата трябва да се проведе разлика кой е пазил държавата и кой е злепоставял личността, тъй като „това не е едно и също“.
„Я вижте света! Защо има ЦРУ? Защо има КГБ? Всяка държава трябва да си пази националното достойнство, да има национална тайна – това са задължителни неща в държавността, все едно да осъдим един войник, който е пазил границата“, твърди Сливенският митрополит.
„Затова с досиетата трябва да бъдем внимателни – когато някой е клеветил, злепоставял, лъгал – там вече е друго нещо. Всичко онова, което е съблазън, зависи от морала. Национална сигурност трябва да има. Щом някой пази нашата държавност, националност, традиции, история, това е достолепно, не е осъдително“.
„Непознаването на Устава на Българската православна църква – Българска патриаршия дава основание на някои хора да твърдят, че някои от митрополитите са били назначени с протекциите на комунистическата власт“ – обясни Вълкан Янев, главен секретар на Сливенската митрополия. „В него е записано, че митрополитът, съответно патриархът, трябва да се ползват с доверието на правителството. Тези текстове, засягащи избора на патриарх и митрополит, се повтарят с текстове от устава на църквата ни от 1871 г.“ – обясни Янев.
* Източник: БТА – в-к „Монитор“
В интервю за БТА, цитирано от в-к „Монитор“, Сливенски митрополит Йоаникий каза, че Св. Синод не се е занимавал с темата за отварянето на досиетата на висшите духовници. Според митр. Йоаникий по отношение на досиетата трябва да се проведе разлика кой е пазил държавата и кой е злепоставял личността, тъй като „това не е едно и също“.











