Мобилно меню

2.9142857142857 1 1 1 1 1 Rating 2.91 (35 Votes)

20170219 091620На Неделя месопустна в катедралния храм „Света Троица“ в гр. Ловеч се стекоха богомолци от целия град. Празничната св. Литургия оглавиха Ловчански митрополит Гавриил и Черновицки епископ Лонгин (Жар), който пристигна у нас, придружен от духовници от неговия манастир „Възнесение Христово“ в с. Банчени, Украйна, както и от светогорски монаси. В съслужение с архиереите бяха храмовото духовенство и гостуващите клирици.

След богослужението митр. Гавриил благодари на еп. Лонгин за помощта, която неведнъж оказва за строителството и благолепието на катедралния храм в Ловеч. Домакинът припомни близките духовни връзки между него и гостуващия му архиерей. Те се изразяват не само в общи богослужения, но и в съвместни поклоннически пътувания и редици общи инициативи. Сред тях е и тази за донасянето на Боянската чудотворна икона в България и поклонението пред нея на хиляди православни в нашата страна. Израз на особеното внимание на еп. Лонгин към митр. Гавриил и неговата епархия беше и участието му в освещаването на храм „Въведение Богородично“ в приземния етаж на строящата се катедрала в Ловеч през 2014 г. Тези братски връзки между двамата архиереи изтъкна в словото си след неделната служба и гостът от Украйна.

Еп. Лонгин (Жар) стана известен в Украйна с инициативата си да осинови четиристотин деца, около двеста от които живеят в изграден от него приют към манастира. Поради тази си дейност през годините той е получил редица държавни и църковни ордени.

За съжаление през изминалата година еп. Лонгин се присъедини към т. нар. антисъборна международна коалиция, в която влизат Пирейски митрополит Серафим и други духовници с крайни възгледи. Привлече общественото внимание с публичните си проповеди, в които нарича Московския патриарх Кирил „еретик“, а Волоколамски митрополит Иларион (Алфеев) – „слуга на антихриста“. Причината е срещата на Руския патриарх и папа Франциск на летището в Хавана, поради което, според епископа, патр. Кирил бил отпаднал от Църквата. Митр. Иларион (Алфеев) пък бил „слуга на антихриста“, защото „искал да променя Библията“.

Оттогава еп. Лонгин заявява, че няма да споменава при богослужение предстоятеля на РПЦ патр. Кирил, въпреки че той е викариен епископ без собствена митрополия и като такъв формално не е длъжен да споменава Руския патриарх, а само Киевски митрополит Онуфрий. С този си призив обаче, поради своята популярност и добро име в страната, той тласка към разкол множество духовници в Украйна и Русия, които престават да споменават всички канонични епископи.

Властите в Москва и Киев са търпеливи към т. нар. „непоменаващ епископ“, всяка водена от своите интереси. За политическите власти в Киев примерът на известен духовник да престане да споменава Московския патриарх е желана реклама в полза на държавната политика за откъсване на Украинската църква от Москва. В Москва, от своя страна, също са търпеливи към пребиваващия на границата на разкола епископ, тъй като в своите проповеди той нарича украинското правителство „сатанинско“ и също не се моли за него по време на богослужение. Освен това районът на неговия манастир е населен предимно с румънскоезично население и една по-рязка канонична реакция би тласнала населението да премине заедно с популярния духовник в чужда юрисдикция. Еп. Лонгин е близък на митр. Онуфрий, който всячески се опитва да го задържи в Църквата, макар и в това гранично до схизма положение.

Снимка: Сайт на Ловчанска епархия


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/wywc9 

Разпространяване на статията: