Мобилно меню

4.3333333333333 1 1 1 1 1 Rating 4.33 (15 Votes)

/imG 6331По инициатива на Варненска и Великопреславска епархия и Синдиката на българските учители на 9 септември във Варна се проведе среща на митрополит Йоан с учители от града. Тема на разговора на владиката с педагозите беше: „Изграждането, осъзнаването и запазването на християнските ценности сред децата и учениците”.

На срещата, провела се 8 СОУПЧЕ “А. С. Пушкин”, известно като “руското училище”, присъстваха Венцеслава Генова, началник на Регионалното управление по образованието - Варна, Веселин Рашев, председател на Синдиката на българските учители в морската сторица, Светлан Илиев, директор на училището домакин.

Срещата премина в непринуден и диалогичен дух, за което допринесе обръщението на Варненския митрополит, лишено от формални констатации за невъзможността към настоящия момент да се въведе вероучение в българското училище. Митрополитът обърна вниманието на учителите върху следните важни за диалога на Църквата и педагогическата общност теми: и духовниците, и педагозите имат за своя основна мисия да подпомогнат семейството във възпитанието на младите хора. Във време на тотална криза в семейната институция, когато децата стават свидетели на домашно насилие, на разпад на отношенията между родителите, тази подкрепа е още по-важна, а предизвикателството още по-голямо. Макар че децата се обръщат с различни въпроси към учителите и духовниците, опитът показва, че при всяко едно положение децата имат нужда от помощта на възрастните, а те, за съжаление, невинаги успяват да забележат или чуят вика за помощ.

Архиереят разказа интересни случаи от своята пастирска практика за срещи с деца и тинейджъри, за техните непринудени реакции при срещата си с православни духовници. В този смисъл, подчерта митрополит Йоан, православните свещеници и учителите в българското училище имат общо поле за своята дейност, обща мисия, за която допринасят с различни средства – духовното съзряване на бъгарските деца и тяхното развитие като хармонични личности. Ако това бъде осъзнато от двете страни, се откриват много възможности за общи инициативи между Православната църква и учителската общност, които няма да влизат в противоречие със светския характер на българското училище, но ще покажат, че светският характер на образованието не означава то да бъде бездуховно.

/imG 6332Втората важна тема в изложението на Варненския митрополит беше: преподаването на Православието в българското училище е възможно да стане в културологичен аспект, както показва опитът на Руската православна църква. Макар че някои считат това за “компромис” с изучаването на вероучение, митрополит Йоан подчерта, че този подход въпреки това дава големи и реалистични възможности за запознаване с християнските традиции, православната идентичност, ценности, храмове и манастири.

Той отбеляза, че днес предметът религия в българското училище не е застъпен достатъчно по две причини: липсата на политическа воля и нежеланието на родителите, които в по-голямата си част не оценяват като важно възпитаването на деца в духа на християнските ценности.

Архиереят подчерта, че затова е необходимо епархиите да откриват и развиват неделни училища в енориите, а духовниците да поддържат близка с връзка с учителите по религия и преподавателите в прицърковните училища, както и да ги подпомагат в тяхната дейност.

В тази връзка митрополит Йоан представи две издания – Благонравие и Евангелие, преразказано за деца, които той предостави на всички учители, за да бъдат използвани от тях в педагогическата им работа.

/imG 6338След това митрополитът обясни, че Варненска митрополия финансира издаването на още две учебни помагала, които ще бъдат предоставени безплатно на началните учетилеи от епархията. Той даде думата на д-р Полина Спирова и д-р Златина Каравълчева, които представиха разработените от тях учебни помагала за преподаване на знанието за християнството в началния етап, издание на “Двери”.

В края на срещата беше дадена думата на учителите, според които би трябвало Църквата по-активно да навлиза в училище – чрез свои издания, чрез различни дидактични материали. Беше предложено за училищните библиотеки да се предоставят илюстрирана Библия за деца, християнски справочници и енциклопедии, православна литература, за да имат възможност учениците, които се интересуват, да имат достъп до тези издания.

/imG 6339Митрополит Йоан се съгласи, че това наистина е необходимо и той като епархийски архиерей се ангажира да осигурява подобно активно участие на Църквата в живота на училищата в епархията.

Дискусията завърши с уговорката, че подобни срещи на митрополита с учители и директори ще се провеждат по-редовно през годината.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/wdqch 

Разпространяване на статията: