Мобилно меню

4.7692307692308 1 1 1 1 1 Rating 4.77 (13 Votes)

408480bdeb90d14a8ca8fb7bf06dfbe9От новата учебна година община Петрич ще поеме финансирането на предмета религия в общинските училища. Първоначално религия ще се въведе за учениците от подготвителен и първи клас, а от следващата година и за другите ученици. Това е съобщил на пресконференция кметът на Петрич Димитър Бръчков, цитиран от в. Струма.

На срещата с медиите са присъствали също заместник-кметът по хуманитарни дейности Илияна Попова, архиерейският наместник на Петричка духовна околия отец Ангел Кочев и един от богословите, подали документи, за да преподават предмета „Религия” – Таня Димитрова.

„Нека бъде ясно, че този предмет е по избор на родителите, само с тяхно съгласие децата ще го изучават. С тази цел на първите родителски срещи ще присъстват богослови, които да разясняват начина, по който ще се преподава”,  е посочил кметът Димитър Бръчков.

Освен финансирането на учителите по религия, общината е поела ангажимент в разяснителната кампания сред родителите, както и да съдейства на директорите в организирането на преподаването на предмета.

В подкрепа на начинанието се е изказал и о. Ангел Кочев, който е подчертал, че изучаването на предмет „Религия” е един от начините обществото да се противопостави на сектите и хората да бъдат обединени.

Графикът за обучението по религия в училищата за подготвителен и първи клас в община Петрич  ще бъде изготвен съвместно с директорите и съгласуван с инспектората по образованието, каза заместник-кметът Илияна Попова, припомняйки и за проведена вече работна среща по темата с участието на началника на РИО – Благоевград Ивайло Златанов.

Засега община Петрич разполага с трима богослови, които до момента са подали документи, за да преподават предмета религия  при сформирането на групи ученици от новата учебна година. 

Община Петрич е четвъртата в страната, която взима решение за целево финансиране на религията в училище, с което се улеснява организацията на предаването на предмета. За първи път това се прави в Русе, където общинският съвет взима решение ежегодно да се отпускат средства за учителите по религия в града и региона. Следващата община, която предприема подобни действия е Кюстендилската, а от миналата есен - и община Елин Пелин.

През месец април т.г. в Русе се проведе национален семинар, организиран от Русенска митрополия и сайта Двери, на който бяха разгледани различните модели за преподаване на религия, разработени у нас през последните 20 години. На форума беше подчертано, че целевото финансиране на преподаването на религия от общините е един добър вариант за организирането на този вид обучение. По този начин се създава устойчивост в провеждането на предмета, дава сигурност на учителите, които вече могат да се развиват като професионалисти и да се утвърждават в учителския колектив.  

Опитът на общините Русе и Кюстендил показва, че целевото финансиране на религията води до повишаване броя на децата, записали се да изучават този предмет, до промяна в поведението им и на отношението им към учениците и учителите.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/w89k9 

Разпространяване на статията: