Мобилно меню

4.8518518518519 1 1 1 1 1 Rating 4.85 (27 Votes)

 MG 8329Без пищни тържества и скъпи подаръци ще посрещне 70-та си годишнина Негово Светейшество патриарх Неофит. Това е изричното желание на предстоятеля на БПЦ. Той ще отбележи рождения си ден на 15 октомври в Троянския манастир, където е постриган за монах, в кръга на събратята си от Св. Синод, епископи и духовници от БПЦ. За празника не са поканени гости от чужбина.

На 15 октомври от 9,30 ч. Негово Светейшество ще оглави св. Литургия в манастирския храм, в която ще вземат участие митрополити, епископи и свещеници. След това ще бъде отслужен молебен.

Вместо да му бъдат изпращани подаръци и цветя предстоятелят на БПЦ призовава средствата да бъдат използвани за благотворителност. Те ще послужат за закупуването на подвижен ехограф за акушеро-гинекологична болница „Шейново” в столицата, както и за подпомагане на прицърковните кухни за бедни в София.

Средствата могат да бъдат превеждани на следната сметка: Св. Синод на БПЦ – БП; гр. София, ул. „Оборище“ № 4; ИН по ДДС BG 121294143; ЕИК по БУЛСТАТ 121294143; IBAN BG 74 UNCR 9660 1067 9899 12; BIC UNCRBGSF – УНИКРЕДИТ БУЛБАНК, в платежното нареждане да се отбележи предназначението на паричната помощ.

Патриарх Неофит (в мире Симеон Димитров) е роден на 15 октомври 1945 г. в гр. София. През 1965 г. завършва Софийската духовна семинария при гара Черепиш. През 1971 г. се дипломира в Духовната академия "Св. Климент Охридски" в София. От есента на 1971 до 1973 г. е на богословска специализация в катедра "Църковно пение" при Московската духовна академия. От 1.9.1973 г. е назначен за преподавател по източно-църковно пение и диригент на студентския хор при Духовната академия "Св. Климент Охридски" в София.

Постриган е за монах с името Неофит на 3.8.1975 г. в Троянската св. обител от Българския патриарх Максим, под духовното старчество на тогавашния игумен архимандрит Геласий.

От 30.9.1975 г. е диригент на Софийския свещенически хор, а от 15.7.1977 г. е и старши преподавател по източно-църковно пение и богослужебна практика в Духовната академия в София.

На 21.11.1977 г. в столичния катедрален храм "Св. Неделя" е възведен в архимандритско достойнство от Българския патриарх Максим. От 1.1.1981 г. до м. декември 1985 г. архимандрит Неофит е протосингел на Софийската митрополия. На 8.12.1985 г. е хиротонисан в епископски сан с титлата "Левкийски" в Патриаршеската катедрала "Св. Александър Невски" и е назначен за втори викарий на Софийския митрополит.

От 01.12.1989 г. епископ Неофит е ректор на Духовната академия "Св. Климент Охридски" в София, а на 26.7.1991 г. е избран и за пръв декан на възстановения Богословски факултет при Софийския университет "Св. Климент Охридски". Този пост той заема до м. януари 1992 г.

От 27.1.1992 г. е назначен за главен секретар на Св. Синод и председател на Църковното настоятелство при патриаршеската катедрала "Св. Александър Невски".

На 27.3.1994 г. е избран за Доростолски и Червенски митрополит, а след 2001 г., когато с негово съгласие се отдели Доростолската епархия, той се титулува Русенски митрополит.

На 2.12.2008 г. митрополит Неофит получава званието "доктор хонорис кауза" на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Званието е връчено за цялостен принос в развитието на духовността в СУ и за активното му участие във възстановяването на Богословския факултет.

На 24 февруари 2013 г. Русенският митрополит Неофит е избран за Български патриарх и Софийски митрополит. Интронизацията е извършена същия ден в патриаршеската катедрала "Св. Александър Невски".

Снимка: Стефка Борисова

Още по темата: Благословена 70-годишнина


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/9qxa4 

Разпространяване на статията:

 

 

© 2005-2016 Двери БГ и нашите автори. Препечатване - само при коректно посочване на първоизточника.