Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (9 Votes)

10153145 612803418804388 3590305221824036053 nОт днес започва Страстната седмица, седмицата на Христовите страдания. Този период литургически e отделен от дните на Великия пост. През тази последна седмица се припомнят страшните и динамични събития от последните дни на Иисус Христос на земята. Богослужението през Страстната седмица се различава структурно от това през останалия период Великия пост. В него са включени повече евангелски четива, които разказват за събитията от последната седмица преди смъртта и Възкресението на Спасителя. При­пом­нят се уси­ли­я­та на книж­ни­ци, фа­ри­сеи и са­ду­кеи да из­ку­ша­ват Иисус Хрис­тос с раз­лич­ни въп­ро­си и изобличителните думи, които Той отправя към тях. Евангелските четива, които чуваме на богослуженията, ни припомнят, че страданията на Христос в този период не са само физически. Той се сблъсква с болката от самотата и неразбирането не само от страна на книжниците и фарисеите, на еврейския народ, но и на собствените Си ученици и последователи.

В навечерието на първите три дена на Страстната седмица (неделя, понеделник и вторник вечер) се извършва т. нар. Последование на Жениха, което представя Иисус Христос като Жених на Църквата. Всички дни през Страстната седмица са наречени велики заради важността на събитията, станали през тях. Целта на богослужението в този период не е само да припомни какво се е случило; тяхната задача е да ни накара да съпреживеем и осмислим тези събития.

В Неделя Цветница вечерта – Пос­ле­до­ва­ние на Же­ни­ха (по строеж това е утринната от понеделник, изтеглена вечерта; така също в понеделник се служи утринната от вторник и във вторник вечер – утринната от сряда).

На Велики понеделник в ли­тур­гий­но­то еван­ге­лие (Мат. 24:3-35) се припомня предсказанието на Спасителя за раз­ру­ша­ва­не­то на Йеру­са­лим и за края на све­та.

Бо­гос­лу­же­ние: сут­рин­та – Ча­со­ве, Изоб­ра­зи­тел­ни, Ве­чер­ня и Преж­де­ос­ве­ще­на ли­тур­гия; вечер­та – Пос­ле­до­ва­ние на Же­ни­ха.

На Велики вторник в ли­тур­гий­но­то еван­ге­лие (Мат. 24:36-51; 25:1-46; 26:1-2) се раз­каз­ва за Страш­ния съд, за доб­рия и ло­шия слу­га, прит­чи­те за де­сет­те де­ви­ци и за та­лан­ти­те.

Бо­гос­лу­же­ние: сут­рин­та – Ча­со­ве, Изоб­ра­зи­тел­ни, Ве­чер­ня и Преж­де­ос­ве­ще­на ли­тур­гия; вечерта – Пос­ле­до­ва­ние на Же­ни­ха.

На Велика сряда ли­тур­гий­но­то еван­ге­лие (Мат. 26:6-16) ни на­пом­ня за же­на­та-грешница, помаза­ла с ми­ро Иисус Хрис­тос в до­ма на Си­мо­н Про­ка­же­ния във Ви­та­ния и за пре­да­тел­с­т­во­то на Юда.

Бо­гос­лу­же­ние: сут­рин­та – Ча­со­ве, Изоб­ра­зи­тел­ни, Ве­чер­ня и Преж­де­ос­ве­ще­на ли­тур­гия; вечер­та – Мал­ко по­ве­че­рие.

1780242 10201901128916370 4724930678348351505 oНа Велики четвъртък в литургийното четиво се припомнят евангелските сбития, станали на този ден: Иисус Хрис­тос уми­ва но­зе­те на уче­ни­ци­те Си, установява тайн­с­т­во­то Ев­ха­рис­тия, мо­лит­ва­та в Гетсиман­с­ка­та гра­ди­на и за­ла­вя­не­то на Иисус Хрис­тос. (Мат. 26:17-57)

Бо­гос­лу­же­ние – сут­рин­та – Ут­ре­ня, Ве­лик мас­лос­вет, Ве­чер­ня с Ва­си­ли­е­ва ли­тур­гия; вечер­та – Пос­ле­до­ва­ние на 12-те еван­ге­лия (т. е. че­тат се 12 от­къ­са от Евангели­е­то, при­пом­ня­щи стра­да­ни­я­та Хрис­то­ви). След про­чи­та­не­то на 5-то Еван­ге­лие се из­на­ся от св. ол­тар Раз­пя­ти­е­то и се пос­та­вя в сре­да­та на хра­ма за поклонение.

На Велики петък чрез богослужението си припомняме и преживяваме осъж­да­не­то на смърт на Иисус Хрис­тос, кръс­т­ни­те стра­да­ния, смърт­та и пог­ре­бе­ни­е­то на Спа­си­те­ля (Мат. 27:1-60).

Бо­гос­лу­же­ние: сут­рин­та – Цар­с­ки ча­со­ве, Ве­чер­ня, на ко­я­то сим­во­лич­но се из­вър­ш­ва сва­ля­не на Хрис­то­во­то тя­ло от кръс­та и пог­ре­бе­ние чрез из­на­ся­не на Пла­ща­ни­ца­та; ве­чер­та – Опе­ло Хрис­то­во с ли­тия око­ло хра­ма.

На Велика събота се припомня как след кръс­т­на­та Си смърт Хрис­тос сля­зъл в ада, за да благовес­ти спа­се­ние и там. Из­вел от ада в не­бес­но­то цар­с­т­во всич­ки ста­ро­за­вет­ни пра­вед­ни­ци.  

Бо­гос­лу­же­ние: сут­рин­та – Ве­чер­ня с Ва­си­ли­е­ва литур­гия.

След апос­тол­с­ко­то че­ти­во на Ли­тур­ги­я­та се про­ме­ня об­с­та­нов­ка­та в хра­ма: одеж­ди­те на свещенос­лу­жи­те­ли­те, об­ла­че­ни­е­то на хра­ма се про­ме­нят в свет­ли цве­то­ве в знак на предвкусваната ра­дост от Въз­к­ре­се­ни­е­то.

Вечерта: малко преди полунощ – Пас­хал­на по­лу­нощ­ни­ца, Пас­хал­на ут­ре­ня и Зла­то­ус­то­ва литургия. В 24 ча­са в съ­бо­та сре­щу не­де­ля чрез еван­гел­с­ко­то че­ти­во се въз­вес­тя­ва Хрис­то­во­то Въз­к­ре­се­ние и све­ще­ни­кът поз­д­ра­вя­ва ми­ря­ни­те с „Хрис­тос вос­к­ре­се!”


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/993qk 

Разпространяване на статията: